Liptovský Mikuáš

2./ JÁNOŠÍKOVA CESTA

Písal sa rok 1713, keď bol v Liptovskom Mikuláši väznený, mučený, súdený a nakoniec popravený legendárny zbojnícky kapitán Juraj Jánošík. Vypočujte si jeho strhujúci príbeh aj zaujímavosti z doby, kedy ľudia verili v čary a mágiu. S turistickým sprievodcom sa vydajte do historického centra na miesta, kde sa rozhodlo o jeho osude. Jánošík bol vo svojej dobe zbojníkom, akých bolo mnoho. Napriek tomu sa z neho stala legenda porovnateľná so slávnym Robinom Hoodom! Snáď preto, že Jánošík počas svojho zbíjania nikoho nezabil, si ho obyčajný ľud idealizoval ako čestného a spravodlivého. Ako niekoho, kto sa nebál vrchnosti a bojoval aj za ich slobodu a lepší život. Aby ho spravili ešte väčším a silnejším, pripísali mu nadprirodzené schopnosti. Jánošík svoju odvahu a vzdor prejavil aj počas súdu, keď na väčšinu otázok neodpovedal a svojich kamarátov-zbojníkov nezradil ani pri mučení. Ľud ho ospieval v povestiach a piesňach, neskôr sa stal inšpiráciou pre básnikov, maliarov, sochárov aj filmárov. A tak vznikla legenda, na ktorú sa nezabudlo ani po troch storočiach! 

Expozície Jánošíkova súdna sieň a mučiareň 
V dobových kostýmoch sa staňte sudcom, obhajcom či Jánošíkom, vyskúšajte mučiace nástroje v temnom podzemí múzea alebo si vlastnoručne vyrazte Jánošíkov dukát! Urobte si selfie v sudcovskom kresle, pod šibenicou alebo na dereši.
Jánošíkova záhrada
V priestore plnom atrakcií a aktivít hľadajte Jánošíkov poklad, strieľajte do terča alebo sa nechajte natiahnuť na škripec (v prevádzke v prípade priaznivého počasia). 
 
Suveníry s jánošíkovskou tematikou v predaji v Múzeu Janka Kráľa a INFORMAČNOM CENTRE.
Produkt je vlastníctvom INFORMAČNÉHO CENTRA mesta Liptovský Mikuláš (ICM) a je možné ho realizovať len s akreditovanými sprievodcami ICM.

SPRIEVODCOVSKÚ SLUŽBU ZABEZPEČUJE:
http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/IC_logo_2015.jpg
Námestie mieru 1, 031 01 Liptovský Mikuláš
GPS: 49°05´09.4´´N, 19°36´40.3´´E
Tel.: +421 44 16 186, +421 44 552 2418
Email: info@mikulas.skWeb: www.mikulas.travel
Prevádzková doba: 
15.9.-30.6.:Po-So 9.00-17.00
1.7.-14.9.:Po-Pi 9.00-18.00,So,Ne 9.00-17.00
http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/newsletter1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/youtube.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/wifi.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/bezbarierovy_pristup.png


slovenskom jazyku   
skupina do 14 osôb 28 €/hodina
skupina nad 14 osôb 2 €/osoba/hodina
v cudzom jazyku       
skupina do 14 osôb 35 €/hodina
skupina nad 14 osôb 2,50 €/osoba/hodina  

 
So sprievodcovskými službami získate špeciálne vstupné do Jánošíkovej súdnej siene a mučiarne
0,50 €/dospelý, 0,25 €/dieťa

 

rc_s.pngZľavy s Liptov region card!

MAPA prehliadkovej trasy: