Pamiatky ľudovej architektúry majú nezameniteľné čaro. Nechajte sa okúzliť pôvabnými domčekmi našich predkov v
Múzeu liptovskej dediny v Pribyline i v osade
Vlkolínec, ktorá bola pre svoju jedinečnosť zapísaná do zoznamu UNESCO. V Kvačianskej doline, jednej z najkrajších dolín Slovenska, nájdete
vodné mlyny a v obci Svätý Kríž
majestátny drevený kostol.
1. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Pod majestátnymi Západnými Tatrami leží pôvabná liptovská dedina. Je postavená z najvzácnejších stavebných pamiatok obcí, ktoré pred 40 rokmi pohltila voda nádrže Liptovská Mara. A tak teraz môžete navštíviť domy jednoduchých roľníkov a remeselníkov, richtára, školu, či jedno z najstarších zachovaných šľachtických sídel Liptova – kaštieľ z dediny Parížovce. Všetky sú zariadené dobovým nábytkom, vybavením, náradím a nástrojmi. Na návrší sa vypína Kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara. Jeho interiéru dominuje ranogotický oltár a kazateľnica, steny sú zdobené vzácnymi nástennými maľbami, najstaršie z nich sa datujú okolo roku 1320. Prostredie múzea oslovilo aj filmárov, napr. i tvorcov filmu o grófke Báthory, ktorí tu natočili viaceré scény.
Múzeum liptovskej dediny Pribylina
2. Vlkolínec (UNESCO)
Keď prídete do Vlkolínca, je to ako by ste vstúpili do rozprávky. Pod vrchom Sidorovo nájdete chalúpky s maličkými okienkami a šindľovými strechami, ich múry sú pomaľované pastelovými farbami. Malebnú dedinu dopĺňa murovaný kostol, zrubová zvonica, studňa a stredom žblnká potok. Jej obyvatelia sa kedysi živili prácou na poli, chovom oviec a dobytka, chlapi si zarábali ako pastieri a drevorubači, boli medzi nimi i zruční rezbári a chýrni tesári, ktorí stavali drevené domy. Osada je aj dnes stále obývaná, prehliadnuť si však môžete Roľnícky dom s expozíciou bývania, Galériu ľudového umenia s výstavou umeleckých diel a loveckých trofejí i Galériu v priestoroch bývalej sýpky.
Dom UNESCO Vlkolínec
Tel: +421 918 596 432
Otváracie hodiny Vstupné
Informačná kancelária - Mgr. Pavol Jaňák
Tel: +421 918 192 612 E-mail:
info@vlkolinec.com
Zľavy s Liptov region card Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Vlkolínec 33 km
3. Oblazy - vodné mlyny v Kvačianskej doline
Dva staré drevené mlyny sú ukryté hlboko v Kvačianskej doline – na mieste známom ako Oblazy, kde sa pod strmými skalami zlievajú tri potoky. Vďaka práci dobrovoľníkov je dnes dolný mlyn s pílou opäť v pôvodnom stave, a tak voda znova rozkrúca obrovské mlynské koleso a poháňa dômyselné zariadenie na mletie múky. K mlynom sa môžete vydať turistickými chodníkmi z obcí Kvačany, Veľké Borové a Huty. Ak sa rozhodnete pre trasu z Kvačian, určite sa zastavte na vyhliadke na Malom Roháči. Výhľady z tohto miesta stoja za to.
Mlyny Oblazy, Kvačianska dolina
Vstupné: očakáva sa dobrovoľný príspevok na prevádzku a obnovu
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » ústie Kvačianskej doliny 17 km
4. Artikulárny kostol Svätý Kríž
Na Slovensku sa zachovalo len päť artikulárnych drevených kostolov. Ten najväčší z nich, dokonca najväčší v celej strednej Európe, nájdete za obcou Svätý Kríž.Jeho kapacita je až 6000 osôb, postavil ho tesársky majster Lang, ktorý pri stavbe nepoužíval žiadne projekty, pretože nevedel čítať ani písať a spoliehal sa len na svoje skúsenosti. Kostol má pôdorys v tvare kríža, pôvodné zariadenie, barokový oltár a kazateľnicu, luster z benátskeho skla, nástenné maľby. Kedysi stál v dedine Paludza, ktorá bola zatopená vodnou nádržou Liptovská Mara. Aby s Paludzou nezmizol aj tento unikátny objekt, kostol rozobrali a v priebehu niekoľkých rokov opäť postavili v Svätom Kríži.
Evanjelický farský úrad, Svätý Kríž 251, 032 11 Svätý Kríž
Otváracie hodiny, Vstupné Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Svätý Kríž 11 km