Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Ľudová architektúra

Ľudová architektúra

Pamiatky ľudovej architektúry majú nezameniteľné čaro. Nechajte sa okúzliť pôvabnými domčekmi našich predkov v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline i v osade Vlkolínec, ktorá bola pre svoju jedinečnosť zapísaná do zoznamu UNESCO. V Kvačianskej doline, jednej z najkrajších dolín Slovenska, nájdete vodné mlyny a v obci Svätý Kríž majestátny drevený kostol.


 1. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Pod majestátnymi Západnými Tatrami leží pôvabná liptovská dedina. Je postavená z najvzácnejších stavebných pamiatok obcí, ktoré pred 40 rokmi pohltila voda nádrže Liptovská Mara. A tak teraz môžete navštíviť domy jednoduchých roľníkov a remeselníkov, richtára, školu, či jedno z najstarších zachovaných šľachtických sídel Liptova – kaštieľ z dediny Parížovce. Všetky sú zariadené dobovým nábytkom, vybavením, náradím a nástrojmi. Na návrší sa vypína Kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara. Jeho interiéru dominuje ranogotický oltár a kazateľnica, steny sú zdobené vzácnymi nástennými maľbami, najstaršie z nich sa datujú okolo roku 1320. Prostredie múzea oslovilo aj filmárov, napr. i tvorcov filmu o grófke Báthory, ktorí tu natočili viaceré scény. 
 
  
Múzeum liptovskej dediny Pribylina

 Zľavy s Liptov region card    Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Pribylina 22 km 

2. Vlkolínec (UNESCO)

Keď prídete do Vlkolínca, je to ako by ste vstúpili do rozprávky. Pod vrchom Sidorovo nájdete chalúpky s maličkými okienkami a šindľovými strechami, ich múry sú pomaľované pastelovými farbami. Malebnú dedinu dopĺňa murovaný kostol, zrubová zvonica, studňa a stredom žblnká potok. Jej obyvatelia sa kedysi živili prácou na poli, chovom oviec a dobytka, chlapi si zarábali ako pastieri a drevorubači, boli medzi nimi i zruční rezbári a chýrni tesári, ktorí stavali drevené domy. Osada je aj dnes stále obývaná, prehliadnuť si však môžete Roľnícky dom s expozíciou bývania, Galériu ľudového umenia s výstavou umeleckých diel a loveckých trofejí i Galériu v priestoroch bývalej sýpky.
 
  
Dom UNESCO Vlkolínec
Tel: +421 918 596 432
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
Otváracie hodiny   Vstupné

Informačná kancelária - Mgr. Pavol Jaňák 
Tel: +421 918 192 612  E-mail: info@vlkolinec.com 
 Zľavy s Liptov region card     Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Vlkolínec 33 km

3. Oblazy - vodné mlyny v Kvačianskej doline

Dva staré drevené mlyny sú ukryté hlboko v Kvačianskej doline – na mieste známom ako Oblazy, kde sa pod strmými skalami zlievajú tri potoky. Vďaka práci dobrovoľníkov je dnes dolný mlyn s pílou opäť v pôvodnom stave, a tak voda znova rozkrúca obrovské mlynské koleso a poháňa dômyselné zariadenie na mletie múky. K mlynom sa môžete vydať turistickými chodníkmi z obcí Kvačany, Veľké Borové a Huty. Ak sa rozhodnete pre trasu z Kvačian, určite sa zastavte na vyhliadke na Malom Roháči. Výhľady z tohto miesta stoja za to. 
  
Mlyny Oblazy, Kvačianska dolina
Obecný úrad Kvačany, Kvačany 100, 032 23  Liptovská Sielnica
Tel: +421 944 55 975 97
  
OZ Oblazy, Ján Chlebík - predseda OZ Oblazy
Tel.: +421 905 525 129
  
Vstupné: očakáva sa dobrovoľný príspevok na prevádzku a obnovu
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » ústie Kvačianskej doliny 17 km

4. Artikulárny kostol Svätý Kríž

Na Slovensku sa zachovalo len päť artikulárnych drevených kostolov. Ten najväčší z nich, dokonca najväčší v celej strednej Európe, nájdete za obcou Svätý Kríž.Jeho kapacita je až 6000 osôb,  postavil ho tesársky majster Lang, ktorý pri stavbe nepoužíval žiadne projekty, pretože nevedel čítať ani písať a spoliehal sa len na svoje skúsenosti. Kostol má pôdorys v tvare kríža, pôvodné zariadenie, barokový oltár a kazateľnicu, luster z benátskeho skla, nástenné maľby. Kedysi stál v dedine Paludza, ktorá bola zatopená vodnou nádržou Liptovská Mara. Aby s Paludzou nezmizol aj tento unikátny objekt, kostol rozobrali a v priebehu niekoľkých rokov opäť postavili v Svätom Kríži. 
 
   
Evanjelický farský úrad, Svätý Kríž 251, 032 11 Svätý Kríž 
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/youtube.png 
Otváracie hodiny, Vstupné        Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Svätý Kríž 11 km