Liptovský Mikuáš

Výlety do prírody

Načerpajte novú energiu aktivitami v nádherných Tatrách. Z plných pľúc dýchajte čerstvý horský vzduch a objavte radosť z pohybu, zábavy, dobrodružstva aj poznania. Pobyt v čistej prírode oživí vaše telo aj myseľ.

Top vyhliadkový bod Liptova priamo v meste

Stačí len necelá polhodinka nenáročného výšľapu po náučnom chodníku na vrchol Hája a otvorí sa vám dokonalý kruhový výhľad na majestátne tatranské štíty, hlavne typicky zakrivený Kriváň, na vodnú hladinu Liptovskej Mary, aj panorámu mesta. Tu sa opäť potvrdí, že prívlastok Liptovský Mikuláš – mesto medzi horami, nemôže byť výstižnejší. Východy a západy slnka sú tu skutočne neopakovateľné. Na vrchol sa dostanete aj autom alebo bicyklom.
 

Naj stavby Slovenska v miniatúrach a tajomstvá jaskyne v Jánskej doline

Stanišovská jaskyňa
Čím je táto jaskyňa iná ako ostatné? Nie je v nej osvetlenie a preskúmate ju len s lampou – čelovkou ako naozajstní jaskyniari. Čelovku dostanete hneď na vstupe do jaskyne a aby ste sa tu nestratili pôjde s vami sprievodca. Ak vás táto jaskyňa zaujala, tak takto sa k nej dostanete: presuňte sa do Jánskej doliny autom alebo autobusom. Z parkoviska pri Hoteli Ďumbier sa vydajte Jánskou dolinou, čo vám rezkou chôdzou bude trvať asi 40 minút k jaskyni. Ak chcete ušetriť čas, dá sa sem prísť aj autom, prídete však o príjemnú prechádzku. Jaskyňu prejdete za hodinku.
 

Park Mini Slovensko
23 miniatúr známych slovenských stavieb na jednom mieste. Bojnický zámok, hrad Strečno, dom z Čičmian, či Urbanova veža z Košíc a všetky prepracované do posledného detailu! Navyše pomedzi ne premáva model železničky s vláčikmi, ktoré rozžiaria najmä detské oči. Mini Slovensko nájdete hneď vedľa parkoviska pri Hoteli Ďumbier.
Tipy navyše: v Jánskej doline nájdete termálne kúpalisko Termal Raj a v obci Liptovský Ján expozíciu Podzemie pod vežami, vyhliadkovú vežu aj prírodné kúpalisko Kaďa.
 

Objatie prírody a napínavá výprava do hlbín Zeme. Kde? Predsa v Žiarskej doline.

Žiarska dolina patrí k tým najkrajším v Západných Tatrách a je mimoriadne obľúbená aj medzi rodinami s deťmi. Poďte sa sem nadýchať z plných pľúc čerstvého horského vzduchu aj vy. Čaká vás 6 km dlhá trasa s nenáročným stúpaním. V jej závere vás privíta útulná Žiarska chata s rozvoniavajúcimi dobrotami. Posilnení dobrým jedlom zbehnete nazad Žiarskou chatou raz dva. Výlet z ústia doliny na Žiarsku chatu a späť vám potrvá cca 4 hodiny. Cestu späť si môžete urýchliť jazdou na kolobežke.
 
Medvedia štôlňa v ústí Žiarskej doliny
Zažijete výlet do minulosti, kedy tu ťažko pracovali baníci. Hĺbili meter po metri dúfajúc, že nájdu zlato. Bezúspešne! Okúste ich tvrdý život v štôlni, ktorá je osvetlená mihotavými svetielkami olejových kahancov. Vy ju preskúmate s lampou čelovkou, ktorú dostanete od sprievodcu hneď na vstupe. A ktovie? Možno stretnete aj banského škriatka - permoníka!
 

Kvačianskou dolinou k historickým vodným mlynom.

Nie je to žiadne prekvapenie, že úchvatná scenéria tejto doliny očarila aj filmárov. Napríklad sa tu točila vianočná rozprávka Čarovný kamienok. Jej nádherné prostredie voňajúce lesom je tu i pre vás. Nenáročná trasa, počas ktorej uvidíte skalu – Jánošíkovu hlavu, či narazíte na vyhliadku, vás napokon dovedie až k dvom starým dreveným mlynom. Späť sa vráťte tou istou trasou, nezabudnite si zabaliť niečo dobré pod zub, lebo v tejto lokalite nie je žiadna reštaurácia. Trvanie: z ústia doliny, kde sa nachádza parkovisko k dreveným mlynom a nazad cca 3 hod. 
 

Relax pri vodách Liptovskej Mary a pokojné prechádzky

Toto oddychové miesto nájdete tesne pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Potešte sa nenáročnou prechádzkou po priehradnom múre, odkiaľ sa vám naskytnú úžasné výhlady na vodnú hladinu Liptovskej  Mary na pozadí Tatier. Zastavte sa aj pri liptomarskom kostolíku. A odtiaľ  je to už len kúsok k archeoskanzenu Havránok nachádzajúcemu sa na vrchu Úložisko. Prehliadnite si domčeky keltskej osady, ktoré vám napovedia viac o spôsobe života Keltov na Liptove. Archeologické múzeum v prírode navyše ponúka krásny výhľad na Liptovskú Maru.
 

Ďalšie tipy na výlety nájdete tu: