Od Alojza Štróbla, rodáka z Liptova, poprednej osobnosti uhorského sochárstva, je v parížskom Louvri evidovaná ako výtvor patriaci medzi najdokonalejšie sochy sveta. Jej bronzový odliatok je vystavený pred Liptovskou galériou P. M. Bohúňa.
Tranovského 3, Liptovský Mikuláš
Socha predstavuje milovanú matku umelca tak, ako si ju zapamätal, keď v kresle s bibliou v lone sedávala pri dome v Kráľovej Lehote. Fotografiu sochy ako symbol materinskej lásky dlhú dobu predávali v USA najmä ku Dňu matiek. Mramorový originál je vystavený v Maďarskej národnej galérii.
Alojz Štróbl (1856-1926) bol prvým uhorským sochárom, ktorému stál modelom cisár František Jozef. Vytvoril vyše 600 sochárskych a maliarskych diel. K tým najobdivovanejším patrí 12-metrov vysoké súsošie Studňa kráľa Mateja na Budínskom hrade v Budapešti. Ako prvý v Uhorsku vytvoril aj sochy zvierat. Ich podoba je veľmi verná, keďže predlohou mu boli skutočné alebo ulovené zvieratá. Svedčí o tom aj socha Ranený diviak, ktorá sa tiež nachádza pred vstupom do Liptovskej galérie. Hoci Štróbl pôsobil hlavne na Vysokej sochárskej škole v Budapešti, kde sa už ako 31-ročný stal riaditeľom, na Liptov sa rád vracal. Svoje okolie prekvapoval excentrickým správaním. V rodnej Kráľovej Lehote pre svojich hostí usporadúval sprievody a poľovačky v historických kostýmoch, na Vianoce chodil koledovať po liptovských dedinách, dokonca v kroji – v krpcoch a košeli, putoval do Ríma, aby si odkopíroval Michelangelovu sochu Mojžiša.
NAJ historického centra Bezbarierový prístup Architektonická pamiatka