Liptovský Mikuáš

Náučný chodník Príroda a krajina okolo nás s audiosprievodcom

Je zameraný na ochranu a zaujímavosti prírody Lesoparku Háj-Nicovô. Prenesie vás o 45 miliónov rokov späť, keď územie Liptova zaplavilo more, o čom svedčia nálezy skamenelín. čítať viac
Začať prehliadku
5 zastávok
Výstup na vrchol Hája je teda prechádzkou hlbokomorským dnom. Územie tvorí zmiešaný les a raritou je topoľ čierny hneď na začiatku náučného chodníka. Má viac ako storočie. Typickými obyvateľmi sú diviak, líška hrdzavá, veverica lesná, sova lesná, ďateľ veľký, žaba hnedá. Fascinujúci svet hmyzu rozhodne stojí za pozretie. Objaviť ho môžete aj v hmyzom domčeku, ktorý sa vrátane kvetinovej lúky nachádza približne v polovici trasy. Kúsok odtiaľ nájdete drevené ihrisko. Náučný chodník na vrchole Háj dotvárajú schody času. Sú ukážkou profilu geologického podložia Liptovskej kotliny, ktorej súčasťou je aj Háj-Nicovô. Keď zostúpite po schodoch, budete tlačení späť pred 460 miliónmi rokov. Najstaršie skaly Liptova - odolné žulové skaly - dnes môžeme vidieť ako najvyššie vrchy okolitých hôr. Odtiaľto na ne budete mať jedinečný výhľad.

Dĺžka chodníka: 1,3 km (od začiatočného bodu pri železničnom priecestí po parkovisko na vrchole Hája, späť sa môžete vrátiť tou istou trasou alebo Cestou gen. P. Kunu 2 km)
Prevýšenie: 140 metrov
Zaujímavosti po trase: storočný topoľ, piknikové sedenie, vyhliadkové lavičky, hmyzí domček, kvetná lúka, detské ihrisko, schody času.

čítať menej

Čo môžete na prehliadke vidieť?

Zastávky na mape