Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   BLOG   /   S deťmi do Liptovského Mikuláša - šťastná voľba

S deťmi do Liptovského Mikuláša - šťastná voľba

Logo Liptovský Mikuláš pre rodiny s deťmi - Dobrodružstvá s Mikulášom

Cestovanie s deťmi je úžasná príležitosť, ako si vytvoriť silné rodinné putá, nazbierať spoločné zážitky, vytvoriť si krásne spomienky a tiež spôsob, ako deti učiť spoznávať svet okolo seba. Každý rodič pri výbere destinácie zohľadňuje viaceré kritériá. Je to v prvom rade  bezpečnosť a tiež schopnosť destinácie uspokojiť potreby všetkých členov rodiny aj s ohľadom na veľké vekové rozdiely. Skrátka, zabávať sa chcú nielen deti, ale aj maminky, oteckovia a starí rodičia si chcú tiež prísť na svoje. Liptovský Mikuláš toto všetko ponúka. Poďme si teda spoločne zodpovedať otázku: Čo konkrétne s deťmi v meste medzi horami? Odpoveď je jednoduchá. Čakajú vás naozajstné DOBRODRUŽSTVÁ S MIKULÁŠOM. Svätý Mikuláš, ktorý dal mestu meno, vás tu bude sprevádzať zaujímavým poznaním, zábavou i relaxom a ešte sa k tomu bude prihovárať vašim ratolestiam detskou rečou. Budete mať možnosť zažiť zbojníkov, odhaliť tajomstvá prírody v najmodernejšom múzeu Slovenska, urobiť si piknik v galerijnej záhrade uprostred historického centra, z najlepšej vyhliadky v meste vidieť kus Liptova aj vrchol Kriváň. Dopriať si kontaktnú ZOO, otestovať cyklochodník vedúci po brehu rieky Váh, zdolať trať, na ktorej trénujú olympijskí víťazi vo vodnom slalome, zažiť pocity parašutistu, kopec zábavy v aquaparku a laser aréne alebo rozlúštiť hádanky Paradoxu.

Program pre rodiny s deťmi - Dobrodružstvá s Mikulášom
V tejto pozvánke vám ponúkame pár tipov ako ochutnávku, avšak v programe PRE RODINY S DEŤMI je toho ešte o mnoho viac. 

ZAČNIME ZAUJÍMAVÝM POZNANÍM

Rodinné potulky po múzeu

Pátraj po tajomstvách jaskýň a živote v nich, po vzácnych rastlinách, živočíchoch aj mineráloch. Nájdi skamenelinu, prešmykni sa úzkou štrbinou jaskyne alebo zalez do medvedieho brloha.
 
Kedysi dávno ľudia našli v jaskyni obrovské kosti. Mysleli, že sú dračie. Patrili však jaskynnému medveďovi. Keď sa postavil na zadné laby, bol dvakrát vyšší ako človek. Príď si overiť do múzea, aký bol obrovský! Pri vstupe si zober zápisník s množstvom zaujímavých informácií a zábavných úloh. A začni veľkú výpravu za krásou, rozmanitosťou a záhadami prírody. Otestuj, či podľa zvukov spoznáš zvieratá! Zblízka si obzri hrozivého vlka, hravé líšťatá, mnohoraké chrobáky a motýle, ktorých mená znejú ako jazykolam. Preskúmaj dinosaura a ďalšie vyhynuté zvieratá a rastliny. Mrkni na tajomnú pravekú kultovú masku aj kostru jaskynného leva. Pred viac ako 10 000 rokmi bol obávaným dravcom. Ak je pre teba v škole trápenie určovať minerály, tak tu hrajú hudbu. Neveríš? Príroda má nachystaných veľa prekvapení! 
 
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva - vznik Zeme     Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva      Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva  

ZABAVME SA DO SÝTOSTI

Nechaj sa zlapať

Kto by nepoznal Juraja Jánošíka? A môžeš sa o ňom dozvedieť ešte viac. Nechaj sa zlapať a ocitneš sa v Jánošíkovej mučiarni alebo súdnej sieni. Tu sa môžeš v dobových kostýmoch stať sudcom, obhajcom aj samotným Jánošíkom. Nezabudni si urobiť selfie v sudcovskom kresle alebo na dereši! Zamier tiež do Jánošíkovej záhrady.
 
  Jánošíkova mučiareňJánošíkova mučiareňJánošíkova súdna sieň
Pred viac ako 300 rokmi boli slovenské hory domovom urastených zbojníkov. Nosili kroje, dlhé vlasy, často zapletené do vrkočov, za opaskom zastrčené pištole, v ruke valašku. Na čele s kapitánom Jurom Jánošíkom kradli zbrane, dukáty, jedlo aj šaty. Svoju korisť potom schovávali v tajných skrýšach. Zato Jánošíka chytili, v Mikuláši väznili, mučili, súdili a nakoniec aj povesili na šibenici. Šibenicu uvidíš v Jánošíkovej súdnej sieni, mučiace nástroje zase v temnej mučiarni. 
 

Raftuj ako olympionik

Skroť divoké vody umelého kanála! Splav trať, na ktorej trénujú olympijskí víťazi vo vodnom slalome Michal Martikán a Elena Kaliská.
 
Liptovský Mikuláš preslávili úspešní vodní slalomári. Cenné medaile vybojovali na mnohých dôležitých pretekoch. Ich víťazstvá by neboli možné bez poriadnej prípravy. Poctivo trénujú na tratiach Areálu vodného slalomu. Mimo ich tréningov môžu tieto trate splaviť na raftovacích člnoch aj rekreační športovci. Prijmeš výzvu aj ty a podnikneš jazdu na spenenej vode? Má to však podmienku, musíš vedieť plávať a mať aspoň 10 rokov. Všetko ostatné ti vysvetlí skúsený inštruktor, ktorý  bude s tebou v člne počas celej plavby. Hoci je splav poriadne rýchly, nemaj žiadne obavy. Okrem inštruktora je pripravená aj záchrana z brehu (to len pre istotu). Po príchode si v šatni už len obleč výstroj. Okrem dospeláckej, je aj detská. Kompletne ti ju pripraví inštruktor.  
 
Rafting na areáli vodného slalomu    Areál vodného slalomu - rafting    Areál vodného slalomu - rafting
 

Farebná krajina ilúzie

V Galérii ILUSIA má hlavné slovo optický klam, zrkadlá a dôvtipné 3D maľby, ktoré sa budú snažiť prekabátiť tvoj zrak. Zober so sebou rodinu či priateľov, zaži kopec zábavy a trikov, urob si skvelé foto!
 
Galéria IlusiaGaléria IlusiaGaléria Ilusia
 
Správne sa postav a staneš sa súčasťou zaujímavých obrazov. Budeš sa vznášať v priestore, dotkneš sa slona, ostaneš uväznený pod vodnou hladinou, malí budú veľkí,... Na vlastné oči sa presvedč, čo dokáže hra farieb, trikov a zrkadiel. Namier fotoaparát a zachyť všetky zábavné momenty. Tvoje fotky budú určite nezabudnuteľné.  
 

Život zvierat z blízka

Vojdi do výbehov a voliér, nakŕm a pohladkaj ťavy, pelikána, papagáje či kenguru, zisti mená levov či medveďov. S kým si urobíš selfie?

V ZOOKONTAKT môžeš zvieratá nielen pozorovať, ale aj vojsť do ich príbytkov, dotknúť sa ich hebkej srsti, nakŕmiť ich, pohladkať. Návštevníkov sprevádzajú ošetrovatelia - zanietení mladí ľudia, ktorí vedia o zvieratách neskutočne veľa. Stačí ich len chvíľu počúvať, dávať správne otázky a dozvieš sa mnoho zaujímavostí. Nielen o živote domácich, ale aj o divých slovenských a exotických zvieratách. V ZOOKONTAKT stretneš viac ako 120 druhov zvierat, medzi nimi medveďov, levy, kengury, veveričky, lamy, ťavy, papagáje, pelikány... Sú zvyknuté na ľudskú spoločnosť, sú pokojné a často hravé, neraz doslova pózujú pri fotografovaní. 
 

 ZOOKONTAKT    ZOOKONTAKT    ZOOKONTAKT


NA RADE JE RELAX 

More atrakcií v Tatrách

Dúfame, že Tatralandia bude onedlho otvorená. Čo potom skôr? Kúpať sa alebo sa spúšťať na toboganoch a šmýkačkách? Preskúmať Ostrov pirátov z Karibiku či stroskotanú plachetnicu? Pozorovať morské sasanky a rybičky? Vyskúšaj všetko! 
 
Tatralandia     Aquapark Tatralandia     Aquapark Tatralandia

V Tatralandii nemá nuda žiadnu šancu! Kam sa otočíš, všade samá voda - termálna, morská aj číra. A v nej super zábava! Pozri, najmenší šantia v Bazéne pirátov a spúšťajú sa šmýkačkami do vodnej priekopy. Ty v Tropical Paradise mrkni na vrak stroskotanej lode, potom skoč do šnorchlovacieho bazéna, ponor sa a sleduj život v mori! Krásne sfarbené morské rybičky, sasanky, mušle aj koraly. Alebo hľadaj poklad pirátov. Chvíľu oddychuj pod palmami a zbieraj sily na ďalšie dobrodružstvo - parádne jazdy toboganmi a šmýkačkami. Stačí mať 120 cm a môžeš sa spúšťať vo väčšine z nich. Ak chceš urobiť niečo pre svoje zdravie, povedz rodičom, že Keltský saunový svet je otvorený pre deti od 6 rokov každý deň. 
P.S. Pre úplne malých drobcov a ich maminky je vytvorená Baby Silent Zóna - priestor na hygienu, prípravu stravy a odpočinok počas dňa plného zábavy. 
 

Piknik v galerijnej záhrade

Ak však chceme ostať v centre mesta, môžeme aj tu nájsť dokonalé miesto na oddych. Liptovská galéria P. M. Bohúňa sa nachádza uprostred historického centra, má krásnu galerijnú záhradu ako stvorenú na pikniky!

Prines si niečo chutné pod zub, poobzeraj sa po správnom mieste a piknik na voňavej tráve môže začať. Alebo si z knihobúdky požičaj knihu a začítaj sa do príbehu. Určite sa ti bude krásne čítať, keď si sadneš na niektorú z lavičiek, na ktorých je ukrytý podpis mikulášskeho umelca. Je tu aj zaujímavé ihrisko, ktoré pre deti vytvoril výtvarník Michal Hanula! Zo záhrady môžeš vstúpiť do tretej najstaršej galérie na Slovensku, ktorá je pomenovaná podľa maliara Petra Michala Bohúňa. Bol majstrom v portrétovaní. Vieš, čo je to portrétovanie alebo portrét? Tak tu je odpoveď: pred viac ako 150 rokmi neboli fotografie bežné. Keď si chcel niekto uchovať podobu blízkeho človeka, nechal namaľovať jeho portrét. Ľudia na Bohúňovych obrazoch sú ako živí. Dal si záležať na každom detaile. Aj na šatách či šperkoch a na podobizni päťročnej Marienky Medveckej dokonca namaľoval hračky, s akými sa deti hrali kedysi. Pozri si to  na vlastné oči a skús nájsť miesto na obraze, kam schoval svoj podpis!
 
Galerijná záhrada      Detské ihrisko v galerijnej záhrade     Galerijná záhrada
 
Možností  pre rodinnú dovolenku v Liptovskom Mikuláši je však oveľa viac. Tu je kompletný program pre pobyt s deťmi. Ak vás však mesto v srdci Liptova na chvíľu omrzí, môžete sa vydať na ktorúkoľvek svetovú stranu a prírodu, kúpanie, turistiku či ďalšie zábavné aktivity máte do pár kilometrov - prakticky na dosah. Ak budete mať akékoľvek otázky, obráťte sa na INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš. Tu vám ochotne poradíme a poskytneme bezplatné propagačné materiály. Za absolvovanie aspoň 3 dobrodružstiev Vás odmeníme aj papierovou mikulášskou čiapkou.
Tešíme sa na vás!

Dňa 13.3.2024