Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   ATRAKTIVITY   /   12 NAJ HISTORICKÉHO CENTRA   /   Galéria Kolomana Sokola

Galéria Kolomana Sokola


Prezentuje najväčšiu zbierku diel vynikajúceho grafika, mikulášskeho rodáka Kolomana Sokola, ktorého tvorbu si vážil aj Pablo Picasso. 
 
“Koloman Sokol nepotrebuje Picassa na to, aby bol veľký,“ Pablo Picasso

Koloman Sokol (* 12. december 1902 Liptovský Mikuláš  † 13. január 2003 Tucson, Arizona)
Základom stálej expozície je  48 špičkových diel, ktoré umelec venoval svojej rodnej krajine. Sokol siahal po sociálnych motívoch, vykresľoval hlad, biedu, vychudnutých tulákov, strápené matky, časté boli motívy koňov, jazdcov či psov. Jeho pôsobivé diela sú zvyčajne čierno biele, neskôr aj oživené farbou, no s výraznou čiernou kontúrou.  Súbor grafík a kresieb dopĺňa Sokolova biografia, osobné predmety a snímky renomovaného slovenského fotografa Tibora Huszára, ktoré vznikli počas jeho návštevy u majstra Sokola v Spojených štátoch amerických. Môžete tak spoznať nielen neopakovateľný výtvarný prejav Kolomana Sokola, ale aj jeho dramatický životný príbeh. Galéria sídli v historických priestoroch Pongrácovskej kúrie, ktorá je druhou najstaršou stavebnou pamiatkou mesta.

Námestie osloboditeľov 28
031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.: +421 44 562 0035
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png   
Ut-So: 10.00-17.00
posledný doporučený vstup o 16.30
Cenník