Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Mesto   /   Pamiatky a história   /   Synagóga

Synagóga


Jedna z najväčších a najštýlovejších na Slovensku vyniká bohato zdobeným secesným interiérom.
 
„Začiatkom 19. storočia dostal Liptovský Mikuláš prívlastok židovské Atény či mesto plné mudrcov a znalcov Písma.“

Synagóga, postavená v rokoch 1842-46, získala súčasnú podobu po rekonštrukcii v roku 1906, kedy známy budapeštiansky architekt Leopold Baumhorn prepojil pôvodný klasicistický exteriér so secesným interiérom. Veľkolepému interiéru dominuje modro-zlatá štuková výzdoba, veľká farebná stropná vitráž s motívom slnka a kvetov na pozadí modrej oblohy a objekt „Aron-ha-Kodeš, kde sa uchovávala Tóra, komponovaný ako impozantná brána. Na západnej galérii synagógy je inštalovaná výstava o histórii židovskej komunity, ktorá vyše dvoch storočí spolutvorila dejiny mesta. Prvé židovské rodiny sem prišli okolo roku 1720 na pozvanie šľachtica Pongráca, ktorý si od ich pôsobenia  sľuboval ekonomický rozvoj. Jeho očakávania boli naplnené, keďže židia boli skvelí obchodníci. Obchodovali hlavne s drevom, kožou, textilom, liehovinami a tabakom. Boli však medzi nimi aj vynikajúci učitelia, lekári či právnici. Dokonca v rodine židovského učiteľa RubinaSchwalba vyrástla pravnučka anglickej kráľovnej Viktórie. Jej fascinujúci životný príbeh a príbehy ďalších mikulášskych židov si môžete vypočuť, keď si v Informačnom centre objednáte prehliadku mesta so sprievodcom. História tejto výnimočnej komunity sa uzavrela počas 2. svetovej vojny, keď bolo od marca 1942 postupne deportovaných 885 židovských obyvateľov. Prežiť sa podarilo len zlomku z nich. Obete holokaustu pripomína tiež pamätná tabuľa na priečelí synagógy. Kópia slávneho reliéfu od mikulášskeho maliara Michala Kernasa nachádza aj v Národnom pamätníku obetiam holokaustu v Jeruzaleme, ďalšie sú umiestnené na ďalších šiestich slovenských synagógach. V súčasnosti je odsvätená synagóga muzeálnou expozíciou  a v jej priestore sa konajú mnohé kultúrne podujatia. Najznámejším sú Mosty Gesharim, ktoré sú pravidelne vysielané Slovenskou televíziou. 

Bližšie informácie k turistickej prehliadke interiéru kostola vrátane audiosprievodcov.


Synagóga
Hollého ulica 4
031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.: +421 44 552 25 54, +421 915 317 490 
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/bezbarierovy_pristup.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/wifi.png
Prevádzková doba:
1.7.-31.8. Po-Ne: 10.00-18.00
mimo letnej sezóny možnosť objednať vstup vopred v MJK
Vstupné: dospelý: 2 €, dieťa: 1 €, príspevkom podporíte obnovu sakrálnej pamiatky.

Propagačný materiál k turistickým prehliadkam synagógy na stiahnutie, v tlačenej verzii k dispozícii v INFORMAČNOM CENTRE mesta.

VIRTUÁLNA PREHLIADKA SYNAGÓGY