Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Mesto   /   Pamiatky a história   /   Kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom

Kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom

Gotický Kostol sv. Petra z Alkantary je dominantou východnej časti mesta  Liptovský Mikuláš - mestskej časti Okoličné, ktoré bolo kedysi samostatnou obcou. Na brehu Váhu vyrástol v rokoch 1476 - 1492.
 
Kostol je výtvorom vyspelej neskorej gotiky, v celku i v detailoch je najkrajšou a najcennejšou staviteľskou pamiatkou v Liptove. Jeho svätyňa dlhá 17 m je trojhranne zakončená, osvetlená štyrmi vysokými gotickými oknami a prekrytá prekrásnou sieťovou klenbou.
Uprostred svätyne bola v polovici 18. stor. vybudovaná františkánska krypta, ktorá aj dnes je pietnym miestom kostola. Od lode ju oddeľuje mohutný gotický triumfálny oblúk s primárnou freskovou maľbou bernardínskeho slnka s monogramom IHS. Trojloďový priestor je zaklenutý nádhernou hviezdicovou klenbou, ktorá je podopretá šiestimi osemhrannými stĺpmi. Jej centrálna časť je nositeľkou štyroch stredovekých fresiek františkánskej spirituality. Loď je dlhá 24 m. Štvorhranná veža so slnečnými hodinami stojí na južnej strane svätyne. Pod ňou je priechod do niekdajšieho františkánskeho kláštora, ktorý tvorí s kostolom jeden stavebný celok.  Zo severnej strany je k lodi pristavená kaplnka, pod ktorou sa nachádzajú hrobky zemanov z rodu Okoličániovcov. Vnútorné zariadenie kostola pozostáva z hlavného barokového oltára zasväteného sv. Petrovi z Alkantary a siedmich bočných bohato zdobených barokových oltárov, kazateľnice so sochami štyroch evanjelistov a ozdobne vyrezávaných lavíc z roku 1721. Súčasťou komplexu je tiež Múzeum Ladislava Mattyasovszkého, ktoré prináša návštevníkovi pohľad na pôvodný stredoveký oltár od Majstra z Okoličného prostredníctvom fragmentu „Zvestovania“, plastík od Majstra Pavla z Levoče, barokových liturgických predmetov či archeologických nálezov samotného kostola.

Bližšie informácie k turistickej prehliadke interiéru kostola vrátane audiosprievodcov.


 

Rímskokatolícka cirkev, farnosť Okoličné
Kláštorná 123
Tel.: 0915/171 888 
E-mail: okolicne@farnostokolicne.sk
Web: www.farnostokolicne.sk
          www.sakralnacesta.sk
GPS: 49° 4' 21.29" N   19° 39' 2.33" E
Prístupný celoročne počas Sv. omší:
Po-So: 18.00, Ne: 7.00, 9.00, 11.00 
Vstupné: dobrovoľné