Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Jarmočné chuťovky budú podávať na bioplastoch

Jarmočné chuťovky budú podávať na bioplastoch

  03.04.2019   |   Tlačové správy

Plasty dostali na podujatiach v meste stopku. Poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré má prispieť k ekologizácii. Potravinárske výrobky a nápoje, ktoré sú určené na priamu konzumáciu na trhových miestach, musia byť podávané len v jednorazových nenávratných obaloch, ktoré sú vyrobené z kompostovateľných bioplastov. Použitie iných obalov bude zakázané. 
Cieľom zavedenia nariadenia, ktoré bude platné už 18. apríla 2019, je minimalizovať spotrebu klasických plastových obalov najmä počas veľkých podujatí, ktoré bude organizovať mesto. Vychádzajú z nich totiž tony platového odpadu. „V tomto roku začneme Stoličnými dňami. Ale týkať sa to bude všetkých podujatí a predajov na trhových miestach. Teda dotkne sa to aj obyčajného ambulantného predaja z prenosných stánkov s občerstvením, ktoré sú súčasťou aj menších podujatí v meste,“ uviedol Gabriel Lengyel z mestského úradu. 
Používať bude možné len takzvané bioplasty PLA, ktoré sú kompostovateľné a rozložiteľné bez negatívneho dopadu na životné prostredie. Na túto povinnosť bude nadväzovať nový systém zberu a triedenia odpadov. Na podujatiach budú obyvateľom k dispozícii kontajnery určené na vyhodenie výlučne tohto odpadu. Zo špecializovaných kontajnerov pôjde do kompostárne. Separovať ho budú povinní aj predajcovia. Používanie bioplastov budú kontrolovať príslušníci mestskej polície. Pri porušení VZN hrozí predajcom okrem pokuty aj zakázanie predaja v meste.