Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Liptovská Mara

Liptovská Mara

Vodná nádrž Liptovská Mara je vyhľadávaným cieľom letnej rekreácie. Mimoriadne obľúbená je lokalita prírodného plážového kúpaliska pri autokempingu na jej severnom brehu. Od Liptovského Mikuláša je vzdialená len 7 km a dobre dostupná autom, autobusom alebo bicyklom. Okrem kúpania a  rozmanitých vodných športov, tu začínajú plavby vyhliadkových lodí a na svoje si na Liptovskej Mare prídu aj športoví rybári. Nad jej západným brehom sa vypína vrch Úložisko s legendami opradeným miestom Havránok, kde kedysi žili Kelti. Ich pôsobenie mapuje archeologické múzeum. Južne od vodnej nádrže v obci Svätý Kríž stojí artikulárny kostol, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám strednej Európy. Pôvodne bol postavený v obci Paludza, ktorá bola zatopená počas výstavby Liptovskej Mary. 
Vodnú nádrž Liptovská Mara a jej okolie nájdete na turistickej mape Chočské vrchy. Ak chcete navštíviť aj ďalšie atraktivity regiónu, ich prehľad poskytuje mapa Liptov a tiež turistický sprievodca Liptov. Mapy a iný turistický sortiment si môžete kúpiť v e-shope alebo kancelárii  Informačného centra mesta Liptovský Mikuláš.

1. Vodná nádrž Liptovská Mara

Bola vybudovaná v rokoch 1969-75 ako prečerpávacia vodná elektráreň za účelom ochrany pred povodňami a výroby elektrickej energie s priemernou ročnou produkciou 134,5 GWh. Pri jej výstavbe bolo zaplavených 13 dedín, po jednej z nich – Liptovskej Mare dostala nádrž meno. Zároveň z tejto obce ostala na brehu nádrže veža kostola. Kópiu tohto kostola a ďalšie pamiatky ľudového staviteľstva zo zátopovej oblasti dnes nájdete v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline.
 
oddych pri Liptovskej Mare vodná nádrž Liptovská Mara Liptovská Mara s kostolíkom

2. Prírodné plážové kúpalisko pri ATC Liptovský Trnovec

Rozprestiera sa na voľnej oddychovej ploche 1 km2 , ku ktorej prináleží vodná plocha na kúpanie s rozlohou asi 0,7 km2 označenou bójami, s vodnou záchrannou službou, gastro prevádzkami a sociálnym zázemím. Aktuálnu teplotu vody si môžete pozrieť na web stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu
Plážové kúpalisko je v prevádzke v letnej sezóne denne od 9.00 do 19.00.

MARAFUN – vodné atrakcie
Zábava na vodných bicykloch a kajakoch, tiež rýchla jazda na vodných skútroch alebo motorovom člne. Vyskúšať môžete aj wakesurfing či flyboard, pri ktorom vás bude prúd vody nadnášať nad hladinou alebo na nafukovacom kolese zvládnuť prudké zákruty a skoky cez vlny. Pre najmenších sú tu motorové lodičky, aquazorbing, skákacie atrakcie a trampolíny.
 
plážové kúpalisko Liptovská Mara  oddych pri Liptovskej Mare   vodná nádrž Liptovská Mara
plážové kúpalisko pri Liptovskom Trnovci Kids zóna - atrakcie pre deti flyboard na Liptovskej Mare

ZAČIATOK kúpacej sezóny 15.6.2024
Plážové kúpalisko pri ATC Liptovský Trnovec, Tel.: +421 44 559 83 40
  
Mara FUN, Liptovský Trnovec, Tel.: +421 918 391 444
   
Cenník
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Plážové kúpalisko pri ATC Liptovský Trnovec, Mara FUN 6 km

3. Vyhliadkové plavby loďou 

Spoznajte zákutia Liptovskej Mary z paluby vyhliadkových lodí, ktoré sa pravidelne vydávajú na okružné plavby z prístavu na plážovom kúpalisku. Po dohode je možnosť odchodu aj z prístaviska Dechtáre.

Loď Mara

Má vo svojej flotile dva 12-miestne katamarany – otvorené motorové lode, ktoré prekvapia svojim komfortom a luxusom. Okrem pravidelných hodinových plavieb, poskytujú aj prenájom lode s kapitánom či špeciálne plavby s kúpaním alebo ochutnávkou liptovských špecialít.
 
vyhliadková loď Mara  vyhliadková loď Mara  vyhliadková loď Mara
Logo Loď Mara
Loď Mara, MARA CAMPING, Liptovský Trnovec
Tel.: +421 917 261 274
   http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/youtube.png 
 

Loď Fatima

Veľká 30-miestna loď s pravidelnými hodinovými plavbami, aj možnosťou prenájmu lode na rybolov, kúpanie s grilovačkou alebo párty.
 
vyhliadková loď Fatima vyhliadková loď Fatima vyhliadková loď Fatima- západ slnka na Liptovskej Mare
Logo Loď Fatima
Loď Fatima, MARA CAMPING, Liptovský Trnovec
Tel.: +421 907 341 840
   
Cenník     
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Mara Camping Liptovský Trnovec 6 km

4. Rybolov

Liptovská Mara je ideálnym miestom lovu rýb s bohatým výskytom kaprov, jalcov, podustiev, ako aj dravcov – ostriežov, šťúk, zubáčov či sumca. K rybolovu potrebujete štátny rybársky lístok, ktorý si kúpite v INFORMAČNOM CENTRE mesta Liptovský Mikuláš a hosťovaciu povolenku na jednotlivých adresách uvedených nižšie. Samozrejme je dôležité dodržiavať miestny rybolovný poriadok. 

Cena štátneho rybárskeho lístku:
» týždenný 3 €, » mesačný 5 €, » ročný 10 €, » trojročný 25 € 
 
Hosťovaciu povolenku vybavíte v nasledovných prevádzkach:
» Rybárske potreby ESOX, Kamenné pole 4557/12 (pri OC Tesco), Liptovský Mikuláš, Tel.:+421/44 552 22 26, www.esox.eu
» Rybárske potreby STARFISH, 1. mája 941/118 (pri LIDL-i), Liptovský Mikuláš, Tel.: +421/908 937 612, www.starfish.sk  (iba pstruhové vody - nie Liptovská Mara)

rybolov na Liptovskej Mare  rybolov na Liptovskej Mare  rybolov na Liptovskej Mare
 
Logo SRZ Liptovský Mikuláš Slovenský rybársky zväz, Kmeťova 7, 031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.: +421 44 552 40 23
Stránkové dni: každá streda 16.00-18.00 
  5. Archeoskanzen Havránok 

Nad hladinou Liptovskej Mary sa vypína vrch Úložisko, kam pred viac ako 2000 rokmi prišli tajomní Kelti a do Liptova priniesli nové poznatky – spracovávanie rudy, použitie železného náradia a nástrojov, hrnčiarskeho kruhu, dokonca tu razili vlastné strieborné a medené mince. O spôsobe ich života vám napovedia zrekonštruované obydlia, svätyňa s obetiskom, obetné jamy. Spomienkou na stredovek na Havránku je drevený hrádok.

Archeoskanzen Havránok Archeoskanzen Havránok Archeoskanzen Havránok

Logo Liptovské múzeum Ružomberok
 Archeoskanzen Havránok
 Tel.: +421 905 790 218
    
 Otváracie hodiny    Cenník 
Logo LRC Zľavy s Liptov region card     
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Archeoskanzen Havránok 18 km

6. Artikulárny kostol Svätý Kríž

Na Slovensku sa zachovalo len päť artikulárnych drevených kostolov. Ten najväčší z nich, dokonca najväčší v celej strednej Európe, nájdete za obcou Svätý Kríž. Jeho kapacita je až 6000 osôb. Postavil ho tesársky majster Lang, ktorý pri stavbe nepoužíval žiadne projekty, pretože nevedel čítať ani písať a spoliehal sa len na svoje skúsenosti. Kostol má pôdorys v tvare kríža, pôvodné zariadenie, barokový oltár a kazateľnicu, luster z benátskeho skla, nástenné maľby. Kedysi stál v dedine Paludza, ktorá zanikla počas výstavby vodnej nádrže Liptovská Mara. Aby s Paludzou nezmizol aj tento unikátny objekt, kostol rozobrali a v priebehu niekoľkých rokov opäť postavili v Svätom Kríži.
 
Artikulárny kostol v Svätom Kríži Artikulárny kostol v Svätom Kríži  Artikulárny kostol v Svätom Kríži  
Evanjelický farský úrad, Svätý Kríž 251, 032 11 Svätý Kríž 
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/youtube.png 
Otváracie hodiny: Po-Ne: 10.00-16.00 (posledný vstup o 15.45)
Milodar na chod a údržbu kostola 2 € / osoba  
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Artikulárny kostol Svätý Kríž 11 km