Liptovský Mikuáš

V historickom centre sa stále niečo deje

Turistické prehliadky dôstojných chrámov troch cirkví, pondelkové potulky historickými uličkami so sprievodcom, pohodové pikniky v galerijnej záhrade, zaujímavé múzeá a galérie, pestré podujatia Mikulášskeho leta, príjemné posedenia na terasách.

S turistickým sprievodcom za mikulášskymi remeslami a jarmokmi

Srdečne vás pozývame na prehliadky s turistickým sprievodcom, ktoré v júli a v auguste začínajú každý pondelok o 10.00 spred Kostola sv. Mikuláša. Tento rok sa konajú pri príležitosti 600. výročia získania jarmočného privilégia, a tak vás pútavé rozprávanie sprievodcu vtiahne do jarmočného virvaru, typických remesiel i tradičných výrobkov, ktoré mesto preslávili aj ďaleko za hranicami. Dokonca si budete môcť kúpiť výrobky dnešných výrobcov. Nebude to však len o histórii. Sprievodca vám predstaví aj top turistické atrakcie. Viac o letných prehliadkach.

Dôstojná krása duchovných pamiatok

V historickom centre sú tri  a cez leto sú všetky sprístupnené pre návštevníkov. Každá niečím vyniká: Mikulášska synagóga je jedna z najštýlovejších slovenských synagóg, Kostol sv. Mikuláša je najstaršia stavebná pamiatka mesta a Evanjelický kostol patrí k najväčším evanjelickým kostolom Slovenska. Prehliadnite si ich s audiosprievodcami a dozviete sa množstvo zaujímavých informácií. V ich nádherných priestoroch sa konajú koncerty, počas ktorých si môžete dopriať umelecké zážitky aj chvíle stíšenia. 
Kostol sv. Mikuláša 
každý štvrtok o 16.00 hudobná polhodinka so skladbami pre organ a violu; 
14.7. o 19.00 koncert klasickej hudby (Beethoven, Rachmaninoff, Chopin)
25.8. o 19.00 violový koncert (Stamitz, Hummel, Bach)
Evanjelický kostol 
od pondelka do piatka o 14.00 piesne z prvého evanjelického spevníka Cithara Sanctorum
28.7. o 19.00 Johann Sebastian Bach tradične a netradične
11.8. o 19.00 Organ a populárna hudba
Vstupné na všetky koncerty je dobrovoľné.
V júli a auguste sú oba kostoly otvorené od pondelka do piatka od 10.00 do 12.00 a od 13.00 do 17.00; synagóga denne od 10.00 do 18.00. Viac o sakrálnych pamiatkach.
 

V historickom centre, a predsa uprostred prírody 

Piknik v galerijnej záhrade je absolútnou novinkou tohto leta  a nemala by ujsť ani vám! Zavítajte k miestnym podnikateľom, ktorí vám pripravia piknikový balíček pre 4 osoby za 19 € a za zálohu 50 € si môžete požičať piknikovú deku a prútený kôš, do ktorého vám občerstvenie starostlivo zabalia. Nasmerujú vás do galerijnej záhrady, kde si okrem lahôdok z piknikového koša môžete vychutnať chvíle pohody na voňavej tráve. Viac o piknikoch v galerijnej záhrade.
 

Inšpiratívne múzeá a galérie

Určite vám odporúčame navštíviť moderné Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, ktoré môže smelo konkurovať tým najlepším nielen u nás, ale aj v zahraničí. Ak ste nadšencom histórie, s naším mestom sa spája kontroverzná postava legendárneho Jánošíka. V roku 1713 tu bol popravený zavesením za ľavé rebro. Prečo mu vybrali taký exemplárny trest? A aký bol jeho skutočný život? Odpovede zistíte v Jánošíkovej mučiarni a súdnej sieni v mestskom Múzeu Janka Kráľa. To najlepšie zo slovenského umenia môžete obdivovať v Liptovskej galérii P. M. Bohúňa a najväčšiu zbierku diel Kolomana Sokola, ktorého si vážil samotný Picasso, v rovnomennej galérii. Viac o múzeách a galériách. 
 
 

Mikulášske leto – každý si nájde to svoje podujatie

Koncerty, divadelné predstavenia, Street Music Night, Fest Street Food, rozprávkové nedele, letné kino, posedenie pri gramofóne,... Vyberať je z čoho. Program si pozrite v kalendári podujatí, kde nájdete aj všetky aktuálne podujatia.

Chute a vône miestnych špecialít

Len tak si na chvíľu sadnúť na niektorú z terás, zastaviť sa a dopriať si chvíľu pokoja. Nastaviť tvár slniečku, rozprávať s najbližšími, alebo sledovať dianie okolo. Zamaškrtiť si na niečom sladkom, dať si dobrý obed s lokálnymi špecialitami ako sú liptovské droby, bryndzové halušky či šúľance s makom.   A podvečer si dopriať napríklad pohárik tradičného likéru Demänovka. Viac o gastronómii.