Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Knihou Liptova 2018 sa stala detská knižka

Knihou Liptova 2018 sa stala detská knižka

  30.04.2019   |   Tlačové správy

Liptovská knižnica G. F. Belopotockého spolu so Žilinským samosprávnym krajom vyhlásila tento rok už 12. ročník čitateľskej ankety o najkrajšiu knihu roka Kniha Liptova 2018. 
V beletrii najviac hlasov získali dva detské tituly a básnická zbierka: na prvom mieste sa umiestnili Rozprávky o vílach od Anny Olšovskej (ilustrovala Monika Brummerová, vyd. Georg), na druhom mieste Liptovské povesti od Milana Igora Chovana (ilustroval Marek Rakučák, vyd. EPOS) a tretí najvyšší počet hlasov získala zbierka básní od Janky Bernáthovej-Lehotskej Nádej na dne slzy (fotografie Marian Garai). Nasledovali Srdce na dlani Jozefa Daníka, a na piatom a šiestom mieste knihy mladšej autorskej generácie – detská kniha Ako sa Ela naučila vidieť neviditeľné od Zuzany Líškovej a próza Med pamäti od Jána Púčeka.
V kategórii odbornej literatúry najviac čitateľov zaujali monografie. Na prvom mieste sa umiestnila monografia etnologičky Ivety Zuskinovej Liptov : Ovčiarstvo v Liptove (vyd. Spoločnosť priateľov Múzea liptovskej dediny), na druhom monografia Liptovský Mikuláš – Ako sme tu žili 1 od Vladimíra Bártu a kol. (vyd. AB ART press) a na treťom mieste autorský počin dvojice autorov Peter Vítek a Viera Kunová Urbár Liptovská Sielnica: dejiny a súčasnosť (vyd. Pozemkové spoločenstvo urbariátu Liptovská Sielnica). Ďalšie tri priečky obsadili Cestopisné denníky Zblízka i zďaleka, z monarchie i republiky od autorskej dvojice Ján Golian a Rastislav Molda, Stratená voda od Erika Baláža a Historická prechádza po Liptovskom Mikuláši od Petra Víteka. 
Absolútnym víťazom a držiteľom ocenenia Kniha Liptova 2018 sa stala kniha Anny Olšovskej Rozprávky o vílach s najvyšším počtom hlasov - 314. 
Do súťaže mohli byť nominované knihy, ktoré majú autorskú alebo tematickú spätosť s Liptovom. Prihlasovať ich mohli vydavatelia, autori, čitatelia i knižnica. Do konca februára sa nazbieralo 63 titulov, ktoré boli rozdelené do dvoch kategórií: beletria pre dospelých a pre deti a odborná literatúra pre dospelých a pre deti. Beletria toho roku dominovala s 36 titulmi a odborných kníh súťažilo 27. Celý marec až do 4. apríla boli knihy vystavené na úseku beletrie, kde mohli záujemcovia hlasovať za tú svoju naj. Výstavku si prezrelo okolo 1500 návštevníkov. Do hlasovania sa zapojilo 1363 hlasujúcich, ktorí odovzdali 1426 hlasov – pre beletristické knihy prišlo 1004 a pre odborné 422 hlasov. 
Slávnostné vyhodnotenie sa uskutočnilo vo štvrtok 25. apríla za účasti autorov i čitateľov. Jednotlivé tituly predstavili Naďa Kubányová a Martina Vrbenská. O hudobný program sa postarala gymnazistka Silvia Bebková. Programom sprevádzala riaditeľka Marcela Feriančeková, ktorá zostavila Top 10 v každej kategórii podľa počtu hlasov a odovzdala diplom a cenu prvým trom umiestneným v každej kategórii.
 
Naďa Kubányová
Liptovská knižnica G. F. Belopotockého