Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Poslanci bojkotovali rokovanie zastupiteľstva, rozpočet zostáva neschválený

Poslanci bojkotovali rokovanie zastupiteľstva, rozpočet zostáva neschválený

  27.12.2018   |   Tlačové správy

Poslanci bojkotovali rokovanie zastupiteľstva, rozpočet zostáva neschválený. Od 1. januára bude mesto v rozpočtovom provizóriu.

Na mestskom zastupiteľstve (dnes, 27. decembra), ktoré zvolal primátor pred vianočnými sviatkami, aby sa mesto nedostalo od Nového roka do rozpočtového provizória, sa zúčastnilo len 12 z 25 poslancov. Chýbal jeden poslanec mestského parlamentu, aby bolo vôbec zastupiteľstvo uznášaniaschopné. 
Najdôležitejší dokument, ktorý finančne zabezpečuje chod mesta a jeho organizácií, tak na prvom rokovaní schválený nebol a k ďalšiemu rokovaniu pre nízku účasť poslancov ani nedošlo. Pokiaľ nebude rozpočet mesta na rok 2019 schválený do konca roka, bude Liptovský Mikuláš od 1. januára v rozpočtovom provizóriu.
 
Neprišiel nikto z klubu Nový Mikuláš
Z rokovania mestského zastupiteľstva sa ospravedlnili všetci poslanci z klubu SAS, OĽANO, KDH, NOVA, ŠANCA, ktorého predsedom je Vincent Kultan. Ospravedlnili sa aj traja nezaradení poslanci, z ktorých jeden na rokovanie nakoniec prišiel. Dôvody ich neúčasti boli rôzne. „Ospravedlnili sa z osobných, rodinných a niektorí z pracovných dôvodov. Žiaľ, to, že sa ospravedlnili všetci z tohto klubu bez výnimky, určite nie je náhoda. Všetci poslanci z ďalších dvoch klubov, ktorým na budúcnosti nášho mesta záleží, prišli. Pýtam sa preto, keď nechcú títo neprítomní poslanci robiť pre ľudí, prečo sa potom dali zvoliť za ich zástupcov v mestskom parlamente? Okrem toho ženú mesto do rozpočtového provizória, čo je menšia katastrofa nie len pre mestské organizácie. S kolegami z oddelení mestského úradu sme pre rozpočet nášho mesta urobili maximum, rozpočet bol riadne a odborne pripravený, riadne predložený, pred zasadaním zastupiteľstva bolo dokonca zvolané aj jeho prerokovanie pre poslancov, opäť sa však za najpočetnejší klub, ktorý tento dôležitý dokument bojkotuje, zúčastnil len jeden z jedenástich. Ako som povedal už pred Vianocami, keď poslanci na zasadnutí 20. decembra rozpočet neschválili, urobím všetko pre to, aby sa mesto do rozpočtového provizória nedostalo. Takže zvolám rokovanie zastupiteľstva k rozpočtu aj v nedeľu 30. decembra o 14.hodine,“ avizoval primátor Ján Blcháč.
 
Provizórium zväzuje ruky mestu, dopad má na služby pre obyvateľov
Počas rozpočtového provizória má obec zviazané ruky, finančné obmedzenia budú mať dopad na chod mesta, mestských organizácií a teda aj samotných obyvateľov. „V provizóriu obec nesmie čerpať a ani poskytovať dotácie. Nebude hokej, futbal, podpora mládeže, vlastne nič, čo žije z dotácií,“ povedal primátor. Rozpočtové provizórium bude blokovať bežné činnosti VPS-ky. Verejnoprospešné služby mesta Liptovský Mikuláš  totiž vykonávajú svoju činnosť pre mesto a jeho obyvateľov na základe zmluvy. Tá však pre rok 2019 môže byť podpísaná len na základe schváleného rozpočtu. „Neschválenie rozpočtu pred začiatkom kalendárneho roku sa nás bytostne dotýka. Ako máme vyvážať komunálny odpad, vykonávať zimnú údržbu, upratovať mesto a robiť všetko, čo doposiaľ, keď nebudeme mať zmluvu a nemôžeme teda fakturovať? Na toto páni poslanci nemyslia, je to však ohrozenie čistoty a fungovania mesta a služieb pre Mikulášanov, “ vyzval riaditeľ VPS Dušan Grešo poslancov.
 
Zamestnancov bolo viac, ako poslancov
Na zasadnutie mestského zastupiteľstva v medzisviatočnom období si našli čas aj dve desiatky vedúcich zamestnancov mestského úradu, ktorí na tvorbe rozpočtu pol roka tvrdo pracovali. Podľa slov Ľuboša Triznu, nezávislého poslanca za mestskú časť Liptovská Ondrašová, je neúčasť poslancov z klubu Nový Mikuláš a niektorých dvoch nezaradených poslancov prejavom neúcty voči všetkým zamestnancom mesta, ktorí na ňom pracovali a prišli z dovoleniek, aby sa na rokovaní o ňom zúčastnili.
 
Z rokovania mestského zastupiteľstva k rozpočtu mesta na rok 2019 sa 27. decembra ospravedlnili všetci jedenásti poslanci poslaneckého klubu Nový Mikuláš (SAS, OĽANO, KDH, NOVA, ŠANCA):
Jaroslav Barok, Peter Cibák, Anna Dvorščáková, Vincent Kultan, Michal Luníček, Ľubomír Raši, Jozef Repaský, Ján Smieško, Alžbeta Smiešna, Ľubica Staroňová, Táňa Šufliarská, 

Z rokovania mestského zastupiteľstva k rozpočtu mesta na rok 2019 sa 27. decembra ospravedlnili aj traja nezaradení poslanci: Jozef Bobák (NEKA), Lucia Cukerová (NEKA), Jaroslav Čefo (NEKA) pozn.: Lucia Cukerová nakoniec s oneskorením na rokovanie prišla.
 
Na rokovaní mestského zastupiteľstva k rozpočtu mesta na rok 2019 sa 27. decembra zúčastnili všetci siedmi členovia klubu SMER-SD, SNS, NK: 
Miroslav Boďa, Soňa Čupková, Marek Nemec, Miroslav Neset, Rudolf Urbanovič, Marta Voštináková, Andrea Žideková
 
Na rokovaní mestského zastupiteľstva k rozpočtu mesta na rok 2019 sa 27. decembra zúčastnili všetci štyria členovia klubu nezávislých poslancov:
Matej Géci, Marta Jančušová, Michal Paška, Ľuboš Trizna
 
 
Zhrnutie
Mesto Liptovský Mikuláš malo v roku 2019 hospodáriť s rozpočtom vo výške 32 miliónov eur. Najviac financií navrhli jeho tvorcovia z mestského úradu do školstva, rozvíjať sa mala sociálna oblasť, v pláne boli aj výstavby parkovísk a rekonštrukcie ciest či chodníkov, mestská kasa mala mať prostriedky aj na odpadové hospodárstvo a verejný poriadok s bezpečnosťou. Poslanci však na zasadnutí 20. decembra najdôležitejší bod rokovania – rozpočet – neschválili. Nezahlasovali zaň poslanci z klubu SAS, OĽANO, KDH, NOVA, ŠANCA, ktorého predsedom je Vincent Kultan a dvaja nezaradení poslanci (Jozef Bobák, Jaroslav Čefo). Opätovne zvolané rokovanie mestského zastupiteľstva  k rozpočtu sa z dôvodu nízkej účasti (12 poslancov z 13 potrebných na rokovanie) nekonalo. Ďalšie rokovanie k rozpočtu mestského zastupiteľstva je zvolané na 30. decembra 2018.