Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Mesto sprístupňuje už tretiu sakrálnu pamiatku v historickom centre

Mesto sprístupňuje už tretiu sakrálnu pamiatku v historickom centre

  13.06.2018   |   Tlačové správy

Po kostole sv. Mikuláša a synagóge bude môcť verejnosť od tohtoročnej letnej turistickej sezóny bližšie spoznávať ďalšiu významnú sakrálnu pamiatku v centre mesta, ktorou je evanjelický kostol na Tranovského ulici. So svojimi 1700 miestami na sedenie patrí k najväčším evanjelickým kostolom Slovenska. Postavili ho v rokoch 1783-85, jeho interiéru s klasicistickou kazateľnicou dominuje veľký neskorobarokový stĺpový oltár. „Trio významných pamiatok v našom mestečku myslím si, že veľmi vhodne a atraktívnou formou doplní evanjelický kostol,“ podotkol primátor Ján Blcháč. 

Návštevníci si budú môcť prehliadnuť interiér kostola, zoznámiť  sa   s jeho históriou a osobnosťami cirkevného zboru. „V blízkej starej evanjelickej fare uvidia unikátnu výstavu bohoslužobných textílií a predmetov, ktoré doteraz verejnosť nemala možnosť spoznať. Medzi nimi vyniká ručník ku kalichu vyšívaný v roku 1693, historické oltárne rúcha, či vzácne výtlačky Cithary sanctorum,“ uviedol predsedajúci zborový farár Marián Bochnička. 
„Po všetkých troch sakrálnych pamiatkach prevedie záujemcov audiosprievodca, ktorého nájdu v  mobilnej turistickej aplikácii Liptovský Mikuláš. Tú si môžu stiahnuť v bezplatných wifi zónach v historickom centre, v evanjelickom kostole aj v synagóge. V každej pamiatke sú k dispozícii aj propagačné letáky, ktoré samozrejme získate aj v Informačnom centre mesta,“ dodala riaditeľka informačného centra Jana Piatková. Všetky tri sakrálne pamiatky budú sprístupnené od 15. júna do 14. septembra 2018.