Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Zachránili jedinú školu svojho druhu na Liptove a Orave

Zachránili jedinú školu svojho druhu na Liptove a Orave

  27.02.2024   |   Tlačové správy

Už tretíkrát sa pokúsil Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) o zrušenie Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši. Na zastupiteľstve ŽSK predložila župa poslancom opätovný návrh na jej vyradenie zo siete škôl. Dôvodom majú byť nepriaznivé čísla v excelovských tabuľkách. Počas štvorhodinovej diskusie poslancov krajského zastupiteľstva zazneli argumenty, že škola nemá vykazovať zisky, ale vychovávať odborníkov a vzdelaných ľudí, ktorých pracovný trh potrebuje.   

Po hlasovaní župných poslancov, vďaka ktorým škola nekončí, skonštatovala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja, že zachraňovaním len predlžujú jej agóniu. 
Mikulášski krajskí poslanci jej preto na svojich sociálnych sieťach odkazujú, aby už škole, ktorá je jedinou na Liptove a Orave "dala pokoj", prestala neustále iniciovať jej zrušenie a ako jej zriaďovateľ sa venovala zlepšovaniu podmienok a napredovaniu.   
Poslanci za mikulášsky okres, ktorí sa postavili za záchranu školy: Ján Blcháč, Rudolf Urbanovič, Tomáš Martaus, Michal Paška, Erik Gemzický.
Proti zrušeniu polytechnickej školy bojuje Mesto Liptovský Mikuláš, obyvatelia vyjadrili nesúhlas s jej zánikom v petícii s vyše 1600 podpismi, za jej zachovanie sa postavili aj zamestnávatelia, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora aj zástupcovia rezortov pôdohospodárstva a školstva.