Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Nový knižný titul: Liptáci v cudzine, cudzinci v Liptove

Nový knižný titul: Liptáci v cudzine, cudzinci v Liptove

  11.12.2023   |   Tlačové správy

Publikácia Anny Šmelkovej, ktorá mapuje pôsobenie a osudy takmer 500 osobností z horného, stredného a čiastočne aj dolného Liptova od 17. storočia po súčasnosť, uzrela svetlo sveta v týchto dňoch. Liptov je rodiskom celej plejády výrazných osobností, ktoré robia dobré meno regiónu nielen na domácej pôde, ale častokrát aj v zahraničí. 
Zastúpenie majú športovci, diplomati či vojaci

Autorka na stránkach zachytáva ľudí, ktorí sa narodili v zahraničí liptovským rodičom, v cudzine pôsobili, študovali a niektorí sú tam aj pochovaní a tiež cudzincov, ktorí pôsobili u nás v Liptove. Pokrýva rodákov, ktorí sa vysťahovali za prácou do USA či iných európskych krajín, spomína aj na rodákov, ktorí odišli kvôli politickému prenasledovaniu. Nezabúda na osobnosti, ktoré pomáhali v krajinách tretieho sveta v hospodárskej či kultúrnej oblasti, v knihe sú zmienky o vojakoch, diplomatoch, zastúpenie majú športovcovi, ktorí nás reprezentujú vo svete a získavajú významné ocenenia.
Hodnotné dielko, ktoré podporila mikulášska radnica, si môžete zakúpiť v hlavnej pokladni mestského Múzea Janka Kráľa na Námestí osloboditeľov.