Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Spoluprácu pri budovaní Nových Čemíc potvrdí memorandum

Spoluprácu pri budovaní Nových Čemíc potvrdí memorandum

  01.12.2023   |   Tlačové správy

Mestské časti Andice a Benice plánuje mikulášsky developer v priebehu pár rokov rozšíriť smerom k brehom Liptovskej Mary o novú štvrť s viacerými možnosťami bývania aj pracovnými príležitosťami. Vedenie mesta Liptovský Mikuláš vníma projekt ako významnú investíciu s prínosom pre všetkých obyvateľov. S developerom preto podpíše memorandum o spolupráci, ktoré na včerajšom (30. 11.) rokovaní schválili poslanci mestského zastupiteľstva.

Kanalizácia aj cyklotrasa
Výhody z novej štvrte budú mať podľa developera aj obyvatelia Andíc a Beníc. Sľubuje im lepšiu infraštruktúru aj častejšie spojenia mestskej autobusovej dopravy do mesta. Súčasťou projektu je vybudovanie vodovodu a kanalizácie, na ktoré sa budú môcť pripojiť objekty z celého územia Andíc a Beníc, zabezpečenie cyklistického prepojenia Nových Čemíc s cyklistickou infraštruktúrou mesta, vybudovanie priechodu pre peších a cyklistov medzi Andicami, Benicami a novou výstavbou. Snahou developera je získať pre projekt status významnej investície, čo by mohlo uľahčiť aj snahy mikulášskej radnice o vybudovanie južného obchvatu mesta v úseku Benice – Demänová.

Pokroková a kreatívna štvrť
Nové Čemice majú vytvárať prostredie a podmienky pre vznik oázy znalostnej ekonomiky, prvkov kreatívneho priemyslu a statupov. Pôjde najmä o kancelárske priestory, prototypové dielne, vedecké laboratóriá, ateliéry pre umelcov, komplexné zázemie s občianskou vybavenosťou a rôznymi typmi bývania, s podmienkami pre seniorov, zariadeniami pre šport, oddych a zábavu. Urbanistický projekt má ambíciu prilákať do Liptovského Mikuláša nových obyvateľov, ale aj rodákov, ktorí odišli za vzdelaním alebo za prácou mimo región, a tiež vytvoriť takmer dvetisíc pracovných miest.

Developer aktuálne robí na príprave projektovej dokumentácie. Aby sa mohlo začať s prípravou územia na jeho rozvoj, je tiež potrebné upraviť územný plán mesta.