Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Poriadková služba po vyše roku končí

Poriadková služba po vyše roku končí

  31.05.2023   |   Tlačové správy

Po 15 mesiacoch činnosti už na priechodoch pre chodcov ani na pošte nestretnete členov miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) v ich typických zelených vestách s označením. Úspešný projekt sa dnes v našom meste končí a ôsmi MOPS-kári sa dopoludnia rozlúčili s vedením mesta aj so zástupcami mestskej polície, s ktorými vyše roka spolupracovali. 

 
„Chlapi z miestnej občianskej poriadkovej služby boli pre spoločnosť aj marginalizovanú komunitu v našom meste veľkým prínosom. Klienti pošty sa vďaka nim cítili komfortnejšie, pretože tam zabezpečovali verejný poriadok v dni, keď sa vyplácali sociálne dávky. Strážili bezpečnosť detí na priechodoch pre chodcov, pomáhali našim mestský policajtom pri riešení priestupkov členov rómskej komunity, dohliadali na udržiavanie čistoty v Hlbokom a na Priemyselnej a aj tých horiacich kontajnerov v osade je viditeľne menej,“ napísal primátor Ján Blcháč na svojom profile na sociálnych sieťach Ján Blcháč - z denníka primátora.
 
Podľa vyjadrenia predstaviteľov mesta sa Liptovský Mikuláš s istotou zapojí so žiadosťou o financovanie tohto projektu z ďalšej výzvy, pretože v poradí už štvrtý projekt v našom meste prináša zlepšenie situácie s marginalizovanou komunitou. „Pre nás sú členovia MOPSky dôležitým spojivom medzi rómskou komunitou a naším úradom. Veľakrát nám asistovali pri riešení porušovania nočného pokoja, pomáhali nám identifikovať z kamerového systému osoby z komunity, ktoré páchali priestupky, dohliadali na to, aby sa touto komunitou nevytvárali čierne skládky,“ priblížil náčelník mestskej polície Marián Jačuška. 
 
Priamo s riaditeľom školy, ktorú navštevuje väčšina detí z osady, spolupracovali pri riešení problémov so školskou dochádzkou. Niektoré rodiny z Hlbokého či z Priemyselnej sú problémové a miesto toho, aby deti vyprevadili do školy, posielajú ich žobrať alebo kradnúť. „Keď sa deti nedostavili do školy, dali pedagógovia členom MOPS informáciu, o ktoré deti ide. Tí deti sťahovali do školy priamo z ulíc alebo z domácností,“ vysvetlila koordinátorka projektu Marcela Pavkovčeková.
 
Pracovali na dve smeny, v rámci nich dohliadali aj na poriadok v problémových lokalitách. Pomáhali aj pri odstraňovaní nelegálnych stavieb v Hlbokom, ktoré sú životu nebezpečné, vyčistili a upravili pôvodné futbalové ihrisko, na ktorom vytvorili podmienky pre športové vyžitie komunity. Podľa slov koordinátorky Pavkovčekovej považovali svoju prácu za svoje  poslanie. „Ukazovali svojej komunite, že byť zamestnaný je dôležité, pretože si potom na základe odporúčaní budú vedieť nájsť ďalšiu prácu. Spoluprácou s mestom a mestskou políciou si budovali v komunite meno a napĺňalo ich zodpovedne si plniť úlohy, pretože sa pre mesto cítili naozaj užitoční.“ 
 
Už dnes chodia na mestskú políciu nové žiadosti o záujem vykonávať aktivity v miestnej občianskej poriadkovej službe, v prípade ďalšej výzvy na projekt mestská polícia opäť urobí výberové konanie.