Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Opekačka v historickom centre? Tohtoročný Deň rodiny ohúri skvelým programom!

Opekačka v historickom centre? Tohtoročný Deň rodiny ohúri skvelým programom!

  26.05.2023   |   Tlačové správy

​Rozprávkomat, hrnčiarske dielne, pradenie na kolovrátku aj opekačka v záhrade Múzea Janka Kráľa obohatia 28. mája obľúbené podujatie, ktoré už 15 rokov spája všetky generácie rodín.
„Dnes už starí rodičia a rodičia trávia so svojimi deťmi alebo vnúčatami veľmi málo času. Naháňajú sa za prácou a povinnosťami, najmenší sú na krúžkoch alebo doma pri televízore či tablete. Filozofia tohto tradičného podujatia spočíva práve v spoločnom trávení času. Program sme zostavili veľmi bohatý, zabavia sa všetky generácie,“ pozval primátor Ján Blcháč.

Ožijú staré tradície
Pradenie na kolovrátku aj výroba nádob na hrnčiarskom kruhu patria k najstarším a najrozšírenejším remeslám, ktoré v minulosti živili celé rodiny. „Možnosti spoznať taje týchto starých ľudových tradícií sú dnes už pomerne ojedinelé, prastaré remeslá však ožijú priamo na našom mikulášskom námestí počas ukážok aj tvorivých dielní,“ ozrejmila Dana Guráňová z referátu mládeže, športu a kultúry na mestskom úrade.
 
Vyskúšajte rozprávkomat
Deň rodiny je aj v tomto roku nabitý atrakciami a programom. Najmenší budú môcť vyskúšať interaktívny automat na veselé rozprávky, ktoré si sami vyberú. „V rozprávkomate sú schovaní dvaja herci, ktorí zahrajú pomocou maňušiek, masiek a rekvizít krátke rozprávky priamo pre malých divákov,“ opísala netradičnú atrakciu.
Deti sa vybláznia na nafukovacích hradoch, lezeckej stene a zasúťažia si na viacerých stanovištiach. Maľba na tvári ich premení na zvieratká, víly alebo superhrdinov. Spoznajú tiež prácu, výstroj a techniku hasičov, mestských aj štátnych policajtov.
 
Odneste si fotku na pamiatku
Tanečné ukážky aj školu tanca pripravila skupina Freeze dance crew, po nich námestie obsadia Superšportovci v rámci chodúľovej športovej scifi šou. Ako ďalej uviedla Dana Guráňová, rodinám zostane na spoločne strávený deň na čerstvom vzduchu aj milá pamiatka. Vyfotiť sa budú môcť vo fotobúdke.
„Prvý raz pripravujeme aj opekačku v krásnom prostredí záhrady Múzea Janka Kráľa, stačí keď si návštevníci donesú špekáčiky, ohnisko aj palice na opekanie budú pripravené.“
Dámy poteší kozmetické poradenstvo, pánov zas výstava a predvedenie motoriek členmi Motoklub Liptov. Staršia generácia iste využije možnosť merania tlaku a hladiny cukru v krvi.