Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Pri meste má vzniknúť nová štvrť s viacerými možnosťami bývania aj pracovnými príležitosťami

Pri meste má vzniknúť nová štvrť s viacerými možnosťami bývania aj pracovnými príležitosťami

  19.05.2023   |   Tlačové správy

Na 30 hektárovej ploche medzi diaľničným odpočívadlom Čemice, benickým cintorínom a mestskými časťami Andice, Benice má vyrásť nová štvrť, ktorá prinesie obyvateľom nielen rôzne možnosti bývania a oddychu, ale aj pracovné príležitosti a služby. Liptovská spoločnosť plánuje na mieste, kde sa v súčasnosti realizuje poľnohospodárska činnosť, vybudovať rodinné domy a nízko podlažné bytovky, hotel, domov pre seniorov, kancelárske priestory a podnikateľský park. Budú tu aj športoviská, vodné plochy a námestie. Zámer predstavila spoločnosť na stretnutí s vedením mesta a vedúcimi oddelení na mestskom úrade.

Developer aktuálne robí na príprave projektovej dokumentácie. Aby sa mohlo začať s prípravou územia na jeho rozvoj, je tiež potrebné upraviť územný plán mesta🏘
Projekt s perspektívou zamestnania a života s pridanou hodnotou dostal názov Nové Čemice. Na mapu sveta sa tak vráti meno obce, ktorá zanikla pri výstavbe vodného diela Liptovská Mara a v ktorej bol podľa legendy na kuruckom cintoríne pochovaný zbojník Juraj Jánošík.

𝑷𝒓𝒊́𝒍𝒆𝒗 𝒐𝒃𝒚𝒗𝒂𝒕𝒆𝒍̌𝒐𝒗 𝒂 𝒗𝒚𝒔̌𝒔̌𝒊𝒂 𝒛̌𝒊𝒗𝒐𝒕𝒏𝒂́ 𝒖́𝒓𝒐𝒗𝒆𝒏̌
Nové Čemice majú ambíciu prilákať do Liptovského Mikuláša viac ako päťtisíc nových obyvateľov a vytvoriť takmer dvetisíc pracovných miest.
„Chceme do mesta pritiahnuť ľudí v produktívnom veku tým, že tu nájdu vysoko kvalifikovanú prácu a atraktívne bývanie,“ povedal zástupca developera Ľubomír Kružliak.
Ako ďalej vysvetlil, ide o urbanistickú víziu so živými ulicami pre stretnutia celej komunity, zloženej z ľudí každého veku.
„Pri výstavbe budú aplikované najmodernejšie princípy na zníženie uhlíkovej stopy, používanie zelenej energie, nízkoenergetických aplikácií a geotermálnej energie.“
𝑲𝒐𝒏𝒄𝒆𝒑𝒄𝒊𝒂 𝒌𝒓𝒆𝒂𝒕𝒊́𝒗𝒏𝒆𝒋 𝒔̌𝒕𝒗𝒓𝒕𝒆
Až 41 percent z plochy projektu tvoria bytové a rodinné domy. Ostatnú rozlohu zaberajú zelené ulice, vonkajšie a vnútorné športoviská, podnikateľský park pre kreatívne firmy a coworking. Priestor pre rozvoj tu budú mať firmy s potrebou kancelárií, predajní, skladov a obchodných priestorov. Pre rodiny s deťmi nebude chýbať základná a materská škola. Jednotlivé menšie námestia so zeleňou, vodou a umením budú pospájané zónou pre peších a cyklistov, lemovanou reštauráciami s vonkajším sedením.
𝑪̌𝒂𝒔𝒕𝒆𝒋𝒔̌𝒊𝒂 𝑴𝑨𝑫 𝒂 𝒍𝒆𝒑𝒔̌𝒊𝒂 𝒊𝒏𝒇𝒓𝒂𝒔̌𝒕𝒓𝒖𝒌𝒕𝒖́𝒓𝒂
Výhody z novej štvrte budú mať podľa developera aj obyvatelia Andíc a Beníc. Sľubuje im lepšiu infraštruktúru aj častejšie spojenia mestskej autobusovej dopravy do mesta.
„Neďaleko od nich vznikne množstvo príležitostí pre zamestnanie, ale aj trávenie voľného času, čím sa zvýši aj celková hodnota nehnuteľností v tejto oblasti,“ doplnil Kružliak, podľa ktorého v našom meste vyrastá množstvo inteligentných ľudí.
„Liptovský Mikuláš sa môže hrdiť osobnosťami, akými boli vynálezca turbíny Aurel Stodola či vynálezca pera Eduard Penkala. Výskum, vývoj a inovácie vždy hnali ľudstvo vpred a naše mesto má takýchto ľudí vo svojej DNA. Chceme, aby všetci ľudia, ktorí dokážu dodať takúto pridanú hodnotu, videli svoj život v tomto krásnom prostredí, kde ich k nápadom bude inšpirovať výhľad z okna v Nových Čemiciach na Kriváň, Tatry, Liptovskú Maru a liptovské lesy a lúky,“ uzavrel.