Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Na Námestí ústavy zasadili ružu Generál Štefánik

Na Námestí ústavy zasadili ružu Generál Štefánik

  05.05.2023   |   Tlačové správy

Štefánikov týždeň pokračoval v Liptovskom Mikuláši pietnou spomienkou pri buste pred Akadémiou ozbrojených síl. Spomienkou na túto výraznú osobnosť je aj ruža Generál Štefánik, ktorá zdobí priestranstvo na Námestí ústavy. 

Vyšľachtil ju český pestovateľ Jan Böhm v roku 1931 z odrody brillant. Na Slovensku bola zasadená v rámci spomienkového projektu Sto ruží pre Štefánika aj v ďalších mestách z iniciatívy Spoločnosti M. R. Štefánika. „Ružu sme uviedli do života jej symbolickým poliatím vodou. Je to parková kríčková ruža fialovočervenej až modrej farby. Dorastá do výšky 120 až 150 centimetrov, kvet má priemer do 7 centimetrov a silnú vôňu. Bude sa sama rozrastať, nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. V najbližšom čase k nej inštalujeme aj informačnú tabuľku,“ povedala Kvetoslava Staroňová z mikulášskeho klubu spoločnosti. 
Akademická knižnica pripravila pri tejto príležitosti výberovú personálnu bibliografiu o Štefánikovi, ktorú vydá v online aj tlačenej forme. Obsahuje bibliografické záznamy kníh a zborníkov publikovaných na Slovensku a v Českej republike od roku 1919 do roku 2022. Niektoré z uvedených titulov sú dostupné v akademickej knižnici v Štefánikovom kútiku.