Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Mikulášski dobrovoľní hasiči oslávili svojho patróna s deťmi, veria, že v nich nájdu svojich náslendíkov

Mikulášski dobrovoľní hasiči oslávili svojho patróna s deťmi, veria, že v nich nájdu svojich náslendíkov

  04.05.2023   |   Tlačové správy

Námestie osloboditeľov dnes dopoludnia obsadili hasiči a priestranstvom pred župným domom sa niesol zvuk sirén, tentokrát však neavizovali žiadnu mimoriadnu udalosť a nebezpečenstvo požiaru. V hasičských autách sirény spúšťali deti z mestských materských a základných škôl, skúšali, aké by bolo byť hasičom. Ukážkou činnosti dobrovoľnej požiarnej ochrany si dnes mikulášski dobrovoľní hasiči uctili svojho patróna sv. Floriána. 

„Je to už každoročná tradícia, že na Deň sv. Floriána robí územná organizácia dobrovoľného hasičského zboru takúto peknú aktivitu pre deti a mládež, aby sa stali inšpiráciou pre ďalšie generácie. O hasičské zbory sa mesto stará zodpovedne, každoročne ich činnosť finančne podporujeme, rekonštruovali sme viaceré zbrojnice a ďalšie sú na rade. Závisia od nich životy, tak robíme všetko pre ich zabezpečenia, nové autá, ktoré dnes stáli na námestí aj protipovodňové vozíky sme pre nich zabezpečili my,“ povedal zástupca primátora Liptovského Mikuláša Rudolf Urbanovič.

Malí hasiči si mohli vyskúšať ukážku techniky, zasúťažiť si a pozrieť si prezentáciu činnosti. 
„Venujeme sa výchove mládeže pre potreby požiarnej ochrany. V krúžkoch  mladých  hasičov máme tohtoročnú novinku, je to hasičská prípravka, kde evidujeme deti už od troch rokov, ktoré sa venujú príprave na hasičskú činnosť zameranej na ich vekovú kategóriu,“ priblížil šéf dobrovoľných hasičov v Liptovskej Ondrašovej Patrik Ferjanc. 

V Liptovskom Mikuláši je 140 dobrovoľných hasičov, ktorí pôsobia v štyroch zboroch. Dvere však majú otvorené pre ďalších mladých ľudí, ktorí by sa stali ich parťákmi.
„U dobrovoľných hasičov už máme vybavenie a techniku podobnú úrovni profesionálov, ale začíname mať problém s nedostatkom kolegov –  aj preto sa venujeme práve deťom, aby sme priviedli do našich radov ľudí, ktorí to budú chcieť robiť ochotne a bezplatne, je to aj časovo náročné. Človek nikdy nevie, kedy príde nejaké nešťastie či katastrofa a my musíme byť nielen vyškolení a pripravení, ale aj mať následníkov. Z prípravky a dorastu vždy dvaja až traja nakoniec zostanú v zbore,“ prezradil veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru mesta Liptovský Mikuláš Marek Poliak.