Nikdy sa nevzdám! To je pracovný názov motivačného románu o geniálnom mikulášskom rodákovi Aurelovi Stodolovi, ktorý začal v januári písať známy slovenský spisovateľ Jozef Banáš. V rámci prípravy na novú knihu navštevuje naše mesto o niečo častejšie, ako sám povedal, Liptovský Mikuláš je preňho inšpiratívny a magický. Stretnúť ho tu môžete opäť, na besede 7. marca. Uskutoční sa v Dome Matice slovenskej o 16. hodine.
Slováci Stodolu nepoznajú
Stodolovci jedného z najpredávanejších a najprekladanejších slovenských autorov očarili, zvlášť Aurel, ktorý je známejší vo svete, ako na svojom rodnom Slovensku.
„Po úmrtí Aurela Stodolu v tichosti a samote jeho zürišského domu, žialila svetová tlač za týmto geniálnym vedcom. Jedni ho označovali za Maďara, iní za Nemca, ďalší za Švajčiara. Je smutné, že o tomto úžasnom človeku, blízkom priateľovi Alberta Einsteina a v istom zmysle jeho učiteľovi, blízkom priateľovi humanistu a lekára Alberta Schweitzera, vedia Slováci - národ, z ktorého pochádzal - málo. Aj preto som sa rozhodol napísať o ňom podobný motivačný román ako o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, či Tomášovi Baťovi,“ napísal na sociálnych sieťach.
Myslela si, že vynašiel padák
Známy spisovateľ sa podelil o príbeh z decembrovej cesty vlakom, keď sa chystal na trojdňový pobyt do nášho mesta, aby lepšie spoznal prostredie, v ktorom Stodola vyrástol.
„Sedel som oproti jednej pani, vysvitlo, že je to inžinierka. Povedal som jej, že cestujem do Mikuláša, pretože píšem knihu o svetoznámom Aurelovi Stodolovi. Ona sa ma opýtala, či je to ten vynálezca padáka.“
Tento zážitok ho ešte viac utvrdil, že písať motivačno-životopisné romány má zmysel. Aj vďaka nim Slováci spoznávajú svoju históriu.
Prekonával prekážky
Aurel Stodola bol jeden z najvýznamnejších svetových vedcov prelomu 19. a 20. storočia. Spisovateľovi Jozefovi Banášovi je sympatické, že sa vždy dokázal popasovať s ťažkými prekážkami v osobnom i pracovnom živote. Bol to podľa neho muž s neuveriteľným osudom.
„Dal som sa do veľkej práce. Bude to náročné, len rozlúštenie korešpondencie medzi Aurelom Stodolom a Albertom Einsteinom v rukopise a v nemčine dá zabrať,“ skonštatoval.