Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Poslanci schválili rozpočet, bude úsporný, no s novými investíciami

Poslanci schválili rozpočet, bude úsporný, no s novými investíciami

  29.12.2022   |   Tlačové správy

Prvý raz po štyroch rokoch nevstúpi mesto Liptovský Mikuláš do nového roka v rozpočtovom provizóriu. Mestskí poslanci schválili na dnešnom rokovaní predložený návrh budúcoročného rozpočtu na úrovni 42 miliónov eur.

Kým niektoré samosprávy nedokážu rozpočet na nasledujúci rok ani zostaviť a iné už dnes avizujú provizórium, Liptovskému Mikulášu praje zmena poslaneckých pomerov v zastupiteľstve po komunálnych voľbách. Hlavný finančný dokument mesta dnes schválila nadpolovičná väčšina poslancov. „Našťastie, sme v situácii, kedy dokážeme zostaviť vyrovnaný rozpočet s našimi rezervami. Možno počas roka budeme musieť priškrtiť, ale v novom roku mesto bude mať rozpočet, čo asi nebude prípad mnohých samospráv na Slovensku. Tento rozpočet je síce úsporný, lebo musíme obracať každé euro, na druhej strane sa budeme snažiť urobiť čo najviac vecí, ktoré sme sľúbili obyvateľom, hlavne rekonštrukcie ciest. Čaká nás aj vysporiadanie sa so skládkou a ďalšie aktivity, ktoré budú potrebovať Mikulášania," povedal primátor Ján Blcháč.

Radnica bude v roku 2023 pracovať s objemom finančných prostriedkov na úrovni 42 miliónov eur. Mestskí finančníci sa pri tvorbe rozpočtu museli popasovať so zvyšovaním cien energií, valorizáciou miezd, zmenami zákonov vo financovaní súkromných škôl a neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Do procesu príprav vstúpila aj inflácia, ktorá sa premieta do cien tovarov a služieb.
 
Veľké množstvo peňazí poputuje do oblasti športu, radnica totiž plánuje výstavbu viacerých športovísk. Približne 200-tisic eur je v rozpočte vyhradených na pumptrack, 300-tisíc na skatepark a 400-tisíc na umelý trávnik v Okoličnom. Veľký objem financií je  plánovaných do odpadového hospodárstva, na ktoré je vyčlenený takmer milión eur. Mikulášska samospráva nezabúda ani na znižovanie energetickej náročnosti budov. „Proti vysokým cenám energií budeme bojovať rekonštrukciami objektov detských jaslí a Centrály Verejnoprospešných služieb. Status Zeleného mesta potvrdíme dobudovaním 4. etapy cyklochodníka, na ktorý sme naplánovali 700-tisíc a nezabudneme ani na rozvoj informačných technológií," priblížil primátor.
 
V roku 2023 sa mesto zameria aj na modernizáciu ciest ako je Hradišská na Podbrezinách, Majerská na Nábreží a radniční sa chystajú vyriešiť aj odstavné plochy na Borisovej a Vrlíkovej. Vynovený chodník by mal pribudnúť popri ceste ll. triedy na Podbrezinách, na Ulici 1. mája a vyššiu investíciu si vyžiada tiež chodník od Jánošíka po privádzač ci na Štefánikovej popred SAD-ku. Rozvojová časť rozpočtu je na strane investícii, kde radniční intenzívne pracujú na získavaní externých zdrojov.