Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Županka garantovala zachovanie všetkých fungujúcich oddelení nemocnice, lekári v prípade zaradenia do I. stupňa avizovali odchod

Županka garantovala zachovanie všetkých fungujúcich oddelení nemocnice, lekári v prípade zaradenia do I. stupňa avizovali odchod

  16.12.2022   |   Tlačové správy

Županka opäť garantovala, že všetky fungujúce oddelenia v Liptovskej nemocnici s poliklinikou budú zachované aj v prípade jej zaradenia do najnižšieho stupňa v rámci kategorizácie. Lekári však v prípade zaradenia do I. stupňa avizovali odchod z nemocnice. 

Na dnešnom stretnutí primátorov a starostov z Liptova prisľúbila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, že všetky oddelenia, ktoré v Liptovskej nemocnici s poliklinikou MUDr. Ivana Stodolu aktuálne fungujú, zostanú zachované aj po prípadnom zaradení nemocnice do najnižšej kategórie. Podľa dokumentu o kategorizácii však v nemocnici najnižšieho stupňa, ktorou sa má podľa predbežných informácií stať aj tá naša, už nebudú existovať oddelenia ako neurológia, pediatria, interné či dokonca urgent. „Ako traumatológ som extrémne závislý na ďalších doplnkových programoch, ako je napríklad internista, ja potrebujem interné predoperačné vyšetrenia, aby som pacienta zoperoval, napríklad keď je ťažká dopravná nehoda. Keď mám ťažký úraz dieťaťa, musí ho vyšetriť pediater, aby som mohol ísť na sálu. Potrebujem anestéziológa, ktorý mi ho uspí, neurológa, ak má krvácanie do mozgu, ja potrebujem všetkých týchto odborníkov ku svojim výkonom,“ povedal primár traumatologického oddelenia v LNsP Marián Selecký. 
Na rokovaní ku kategorizácii nemocnice, ktoré zvolal predseda predstavenstva ZMOL a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč, avizovali primári viacerých oddelení odchod lekárov z Liptovskej nemocnice v prípade, že ju štát zaradí medzi prvostupňové - takzvané komunitné. 
Nebudú mať motiváciu
„Za svojich kolegov môžem povedať, že tu nezostane nikto a odídu všetci preč. Mladý lekár nie je motivovaný, v takejto nemocnici nezostane, chce napredovať, odborne, profesionálne, prakticky, takáto nemocnica si nikdy neudrží takýchto lekárov a pôjde to postupne ku dnu až sa úplne zavrie – či už ambulantná alebo nemocničná sféra tu týmto spôsobnom zanikne ,“ povedal primár traumatologického oddelenia v LNsP Marián Selecký. 
„Lekári nebudú mať motiváciu pracovať v nemocnici s najnižším stupňom. V našom meste máme Strednú zdravotnícku školu. V prípade zmeny typu nemocnice, kde bude prebiehať odborná prax študentov a kto bude mať záujem o takéto štúdium? Zaradenie našej nemocnice medzi prvé typy neprinesie žiadny benefit pre nás, ako obyvateľov Liptova. V médiách sú často proklamované veľké benefity, ako kategorizácia zvýši kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti pre pacientov, avšak nikde sa nehovorí, že táto kvalita nebude bežne dostupná všetkým obyvateľom Slovenska vrátane obyvateľov Liptova,“ vyjadril sa námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť Liptovskej nemocnice s poliklinikou Ján Drobčo. 
Zástupcovia Žilinského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom Liptovskej nemocnice, na stretnutí so starostami tiež informovali, že ministerstvo zdravotníctva pri kategorizácii našej nemocnice vychádzalo z nesprávnych údajov. Ako príklad uviedli predstavitelia župy pochybenie ministerstva v počte anestéziologických výkonov, kde ministerstvo uvádza nula výkonov našej nemocnice za rok. Nemocnica ich pritom eviduje v tisíckach, 
Budúcnosť našej nemocnice by sme mali poznať ešte tento mesiac, do konca roka plánuje ministerstvo zdravotníctva vyhlásiť konkrétne zaradenie nemocníc do jednotlivých kategórií.