Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Dane za stavby, domy a byty zvyšovať mesto nebude, niektoré poplatky však zastupiteľstvo upraviť muselo. Hlavným dôvodom je podľa poslancov zdražovanie aj „Matovičov daňový bonus“

Dane za stavby, domy a byty zvyšovať mesto nebude, niektoré poplatky však zastupiteľstvo upraviť muselo. Hlavným dôvodom je podľa poslancov zdražovanie aj „Matovičov daňový bonus“

  12.12.2022   |   Tlačové správy

Daň za stavby, domy a byty sa budúci rok v Liptovskom Mikuláši zvyšovať nebude. Mesto však musí pristúpiť k čiastočnému navýšeniu niektorých poplatkov. Rozhodli dnes o tom poslanci mestského zastupiteľstva. „Matovičov daňový bonus bude mať dopad aj na našu mestskú kasu. Jeho prijatím prídu samosprávy na budúci rok o takmer 800 miliónov eur na dani z príjmov, z toho Liptovský Mikuláš príde približne o 2 milióny eur, s ktorými mesto počítalo. Od nového roka máme povinnosť zaplatiť zamestnancom mzdy navýšené o 1,1 milióna eur, za energie odhadujeme uhradiť navyše 900 tisíc eur, neštátnym poskytovateľom sociálnych služieb budeme platiť o 300 tisíc eur viac a neštátnym školám máme povinnosť platiť sto percent normatívu, to činí 300 tisíc eur ročne. Na obyvateľa prídeme na daňovom bonuse až o 65 eur, kompenzácie od štátu však sú len vo výške 20 eur. To znamená, že dve tretiny výdavkov nebudeme mať pokrytých,“ povedal primátor Ján Blcháč.

 
👉Dôjsť by malo napríklad k zvýšeniu úhradyza poskytovanú sociálnu službu v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb mesta Liptovský Mikuláš, pričom za celodenné stravovanie by mal klient zaplatiť 8,64 eur/deň. Cena za jednotlivé druhy celodennej stravy je približne 11 eur, rozdiel pokryje mesto.
 
👉Poplatky v materských školách by sa od nového roka mali upraviť na úroveň okolitých obcí a miest s rovnakým počtom obyvateľov. Regulácia sa dotkne aj poplatkov v školských kluboch detí, centra voľného času či materských škôl. Dôvodom je inflácia, nárast cien potravín, energií, tepla a ďalších nákladov.  V Centre voľného času sa tak príspevok zvyšuje z 2 eur na 2,5 eur, u dospelých z 5,5 eur na 9 eur. Za školský klub detí rodičia mesačne od januára zaplatia 15 eur, za základnú umeleckú školu 9 eur a za materskú školu 25 eur. Výraznejšie zvýšenie v centre voľného času a v základnej umeleckej škole sa týka hlavne dospelých záujemcov. 
 
👉Keďže príjmy mesta  z poplatkov za komunálny odpad  nepokrývajú skutočné náklady, radnica musí zvýšiť aj tento poplatok. Rozdiel, ktorý doposiaľ hradilo mesto z kasy za obyvateľov, bol tento rok vyše 550.000 eur. Mesto však podľa Najvyššieho kontrolného úradu nemá doplácať za odpady, ktoré vytvára obyvateľ. Preto poslanci mestského zastupiteľstva schválili reguláciu tohto poplatku. Kým doteraz Liptovskomikulášania platili za odpad 27 eur, po novom budú hradiť 35 eur. Tým sa zníži doplácanie za komunálny odpad z mestskej kasy o 329.000 eur.
 
👆Zvýšené poplatky budú premietnuté do návrhu rozpočtu na rok 2023, o ktorom budú poslanci rokovať 29. decembra 2022.