Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Vlek na Podbrezinách obnovia v dvoch etapách, v budúcnosti ho nahradí lanovka

Vlek na Podbrezinách obnovia v dvoch etapách, v budúcnosti ho nahradí lanovka

  12.12.2022   |   Tlačové správy

Spustenie a modernizácia lyžiarskeho vleku nad najväčším mikulášskym sídliskom, zľavy pre obyvateľov Liptovského Mikuláša či komplexný rozvoj Lesoparku Háj-Nicovô sú jednými z cieľov memoranda o spolupráci medzi mestom Liptovský Mikuláš, Združením športových klubov Jasná, Ski Teamom Vlha a prevádzkovateľom P. S. N. Liptov, ktoré zástupcovia všetkých strán podpísali dnes na pôde mestského úradu.

Mikulášanov potešia zľavy
Mesto Liptovský Mikuláš poskytne združeniu v prvej fáze revitalizácie finančné prostriedky formou dotácie a bude spolupracovať pri získavaní externých zdrojov financovania pre projekt Lesopark Háj-Nicovô. Združenie športových klubov Jasná vloží do projektu majetok lyžiarskeho vleku, budovu s technológiou a bufetom, zabezpečí dlhodobé zmluvné využívanie, prípadne majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov v areáli s ich vlastníkmi, vyvinie súčinnosť pri oživení a spustení lyžiarskeho vleku a získavaní finančných prostriedkov cez transparentný účet a bude organizovať preteky, súťaže a športovú činnosť v stredisku. Spoločnosť P. S. N. Liptov zabezpečí spustenie a prevádzkovanie areálu s výraznými zľavami pre obyvateľov mesta Liptovský Mikuláš a bude zodpovedné za dodržiavanie legislatívnych podmienok pre prevádzku. Ski Team Vlha prepožičia areálu meno Petry Vlhovej, pri rozšírení projektu poskytne odborné námety a vyvinie súčinnosť pri získavaní finančných prostriedkov na revitalizáciu a prevádzku areálu.
Ambícia celoročného využitia
Spoločnou víziou je, aby sa Háj stal športovým centrom s celoročným využitím. Lyžovačka na východnom svahu Hája na okraji Podbrezín bude v budúcnosti lákavejšia vďaka sedačkovej lanovke, ktorá by mala nahradiť lyžiarsky vlek. Stredisko čaká rekonštrukcia a modernizácia zasnežovania či vybudovanie detského vleku. Plánom je aj dobudovanie bežeckých tratí na Háji Nicovô, pre bežkárov v zimnom období a pre korčuliarov v lete. Rozvoj letných aktivít v oblasti doplní dobudovanie cykloparku z južnej strany Hája či vybudovanie lezeckej steny na plánovanej vyhliadkovej rozhľadni.
Vianočná lyžovačka
Na opätovnom spustení tridsaťročného lyžiarskeho vleku pracujú nadšenci sídliskovej lyžovačky už niekoľko týždňov. Prví lyžiari by sa mali po svahu spustiť už počas blížiacich sa vianočných sviatkov. Areál začne svoju prevádzku po sedemročnej odmlke. Pre väčšinu obyvateľov Liptovského Mikuláša to bude najbližšia možnosť lyžovačky od ich domovov. Cenovo dostupný 700 metrov dlhý vlek s prevýšením vyše 100 metrov na svahu s miernym sklonom pre začiatočníkov aj skúsenejších lyžiarov by mal byť v prevádzke aspoň dva mesiace, k dispozícii bude aj večerné lyžovanie.