Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Diviaky, líšky a veverice na Háji?

Diviaky, líšky a veverice na Háji?

  08.11.2022   |   Tlačové správy

Rastliny a živočíchy žijúce na Háji spoznajú návštevníci prostredníctvom projektu Virtuálna envirovýchova, na ktorý mesto získalo dotáciu vo výške 47-tisíc eur. Vďaka bezplatnej aplikácii si budú môcť vo svojom mobile či tablete listovať v katalógu flóry a fauny, ktorý doplnia prvky rozšírenej reality, napríklad animácie, videá, fotografie, 3D modely aj texty. Náučný kvíz zas preverí znalosti o živote živočíšstva a rastlinstva v lokalite. Návštevníci lesoparku sa touto formou budú môcť vzdelávať už v budúcom roku.
 
Ako to bude fungovať?
Návštevník si pomocou tabule označenej QR kódom stiahne priamo na mieste aplikáciu do svojho mobilného telefónu či tabletu. Následne si bude môcť listovať v katalógu flóry a fauny alebo začať hrať náučnú kvízovú hru. Trasa kvízu bude obsahovať 12 bodov, v ich blízkosti aplikácia automaticky spustí tematický obsah. Zároveň návštevníka upozorní, ak niektorý bod trasy vynechá.  
 
Čo sa dozvieme?
Katalóg predstaví štyri desiatky rôznych rastlín a zvierat žijúcich v lokalite. Každý bude môcť v katalógu listovať a vyhľadávať stromy, kroviny, ale aj zvieratá - operence, cicavce či plazy. 
 
Kde môžeme vidieť zvieratá?
Keď sa návštevník priblíži k bodu, kde by mohlo žiť zaujímavé zviera, aplikácia mu ho predvedie priamo v jeho prirodzenom prostredí. Napríklad veverica, na ktorú by bežne nemal šťastie natrafiť, sa mu zjaví na strome, keď nesie oriešok do svojich zásob. Ďateľ zas bude vyberať zo šišky semená, aby nakŕmil svoje mláďatá v hniezdnej dutine.
 
Envirovzdelávanie detí
V lesoparku môže radnica realizovať vďaka projektu environmentálne hodiny pre žiakov škôl. Deti si medzi sebou budú môcť aj zasúťažiť, keďže kvíz obsahuje hodnotiacu časť správnych a nesprávnych odpovedí.
 
Lesopark na Háji je vyhľadávaný pre krásu prírody, neopakovateľné výhľady, široké možnosti športovania a vojenskú históriu. Za zaujímavosťami lesoparku sa turisti môžu v súčasnosti vydať dvomi náučnými chodníkmi. V budúcom roku ich doplní trasa Virtuálnej envirovýchovy. Spolu s aplikáciou bude fungovať environmentálne vzdelávanie prostredníctvom webovej stránky. Jej obsahom budú informácie o environmentálnych cieľoch a aktivitách mesta.