Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
‼️🍀 𝐙𝐧𝐨𝐯𝐮𝐳𝐯𝐨𝐥𝐞𝐧𝐲́ 𝐩𝐫𝐢𝐦𝐚́𝐭𝐨𝐫 𝐛𝐲 𝐦𝐚𝐥 𝐦𝐚𝐭̌ 𝐯 𝐳𝐚𝐬𝐭𝐮𝐩𝐢𝐭𝐞𝐥̌𝐬𝐭𝐯𝐞 𝐯𝐚̈𝐜̌𝐬̌𝐢𝐧𝐮, 𝐨𝐛𝐝𝐨𝐛𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐯𝐢𝐳𝐨́𝐫𝐢𝐢́ 𝐬𝐚 𝐬𝐤𝐨𝐧𝐜̌𝐢́ 🍀‼️

‼️🍀 𝐙𝐧𝐨𝐯𝐮𝐳𝐯𝐨𝐥𝐞𝐧𝐲́ 𝐩𝐫𝐢𝐦𝐚́𝐭𝐨𝐫 𝐛𝐲 𝐦𝐚𝐥 𝐦𝐚𝐭̌ 𝐯 𝐳𝐚𝐬𝐭𝐮𝐩𝐢𝐭𝐞𝐥̌𝐬𝐭𝐯𝐞 𝐯𝐚̈𝐜̌𝐬̌𝐢𝐧𝐮, 𝐨𝐛𝐝𝐨𝐛𝐢𝐞 𝐩𝐫𝐨𝐯𝐢𝐳𝐨́𝐫𝐢𝐢́ 𝐬𝐚 𝐬𝐤𝐨𝐧𝐜̌𝐢́ 🍀‼️

  04.11.2022   |   Tlačové správy

Znovuzvolený mikulášsky primátor Ján Blcháč chce v nasledujúcich štyroch rokoch pokračovať v nastavených prioritách a trendoch z jeho predchádzajúcich volebných období. I keď mesto povedie staronový primátor, zmenili sa pomery v mestskom parlamente. Šéf radnice by mal po novom pracovať so zastupiteľstvom, v ktorom ho podporí nadpolovičná väčšina poslancov. Môžeme preto očakávať, že zelenú dostanú viaceré rozvojové projekty, ktoré zastupiteľstvo v doterajšom zložení blokovalo. Napríklad dlho očakávaný reštart obnovy ciest. 

 
Byty aj územný plán
Jednou z priorít vedenia mesta do najbližších mesiacov je prijatie inovovaného územného plánu mesta, ktorý bude podľa novej stavebnej legislatívy platnej od apríla 2024  jedinou možnou, ako môže mesto regulovať výstavbu  na svojom území. „Rozbehneme tiež výstavbu mestských nájomných bytov, dobudujeme futbalový štadión, postavíme moderný pumptrack aj úplne nový skatepark,“ vymenoval plány primátor Ján Blcháč.
 
Cesty sa budú rekonštruovať
Projekt komplexnej rekonštrukcie ciest je jedným z prvých, ktorý primátor predloží poslancom v novozvolenom zastupiteľstve. Vo volebnom období 2018-2022 ho opozícia, ktorá disponovala väčšinou, nepodporila. „Model, ktorý sme navrhovali už pred piatimi rokmi, je úplne jasný. Existuje kvantum silných firiem, ktoré ho dokážu zrealizovať. Na rekonštrukcie nebudeme brať úver a nezadlžíme mesto. Zhotoviteľ, ktorý vzíde z verejného obstarávania, zafinancuje celú rekonštrukciu a my ju budeme potom desať rokov splácať z vlastných zdrojov a bezúročne,“ vysvetlil opätovne zvolený primátor. Cesty sa budú rekonštruovať postupne podľa harmonogramu, začne sa s tými, ktoré sú v najhoršom stave.
 
Kruháč v Okoličnom
V novom volebnom období si vedenie mesta kladie za cieľ vybojovať pre Liptovský Mikuláš niekoľko kľúčových investícií zo Žilinského samosprávneho kraja a tiež od štátu. „Týmto spôsobom sa plánujeme popasovať s okružnou križovatkou Okoličné-Podbreziny, tiež s križovatkou smerom do Závažnej Poruby a zničeným Vrbickým mostom, ktorý spája centrum s mestskými časťami Iľanovo a Ploštín. Máme aj požiadavku na rekonštrukciu hlavnej cesty cez Liptovský Mikuláš. Najväčšia požiadavka voči štátu je prekládka železnice,“ doplnil Blcháč s tým, že otázkou dňa ostáva aj zachovanie služieb v Liptovskej nemocnici.
 
Zdražovanie energií nespomaľuje
Energie dnes hýbu svetom – ekonomikou, rozpočtami firiem aj samospráv či peňaženkami v domácnostiach. S energetickou krízou sa mikulášska samospráva vyrovnávala celý tento rok a zamerať sa na túto oblasť musí aj v tom nadchádzajúcom. "Čaká nás zatepľovanie mestských budov, výmena okien aj inštalácia fotovoltaiky a úsporných žiaroviek po celom meste. Zároveň som ako zástupca mesta vo firme LMT, ktorá dodáva teplo, navrhol využitie geotermálneho vrtu pre účely vykurovania. Znamenalo by to odľahčenie peňaženiek obyvateľov, robíme všetko preto, aby sme čo najviac garantovali nielen cenu, ale aj jej udržateľnosť do budúcna,“ skonštatoval. 
 
Skládka nás dobehla
Absolútnou prioritou pre rok 2023 je opätovné uzatvorenie skládky komunálneho odpadu vo Veternej Porube. S problémom zle uzatvorenej a pretekajúcej skládky vedenie mesta aj odbor životného prostredia na mestskom úrade bojujú už niekoľko rokov. Skládka v období zrážok pravidelne presakuje a ohrozuje životné prostredie. Slovenská inšpekcia životného prostredia nariadila jej opätovné uzatvorenie už v roku 2019. Keďže poslanci neschválili úver na jej opätovné uzatvorenie, mesto si túto povinnosť prenieslo do ďalšieho obdobia.
 
Provizórium sa skončí
Ustanovujúce mestské zastupiteľstvo plánuje primátor zvolať v najbližších týždňoch. Slávnostným ustanovujúcim zastupiteľstvom sa skončí doterajšie štvorročné funkčné obdobie. Nový poslanecký zbor čaká schvaľovanie záverečných účtov za roky 2019, 2020 a 2021 aj odsúhlasenie rozpočtu za rok 2022. Následne môžu rozhodnúť o rozpočte na nasledujúci rok. Rozpočtové provizórium v meste Liptovský Mikuláš trvá nepretržite od roku 2021.