Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Mikulášsky pivný festival sa blíži

Mikulášsky pivný festival sa blíži

  14.10.2022   |   Tlačové správy

Milovníci piva a dobrej zábavy, pozor! Druhá polovica októbra prinesie do nášho mesta atraktívny pivný festival. Organizuje ho mesto Liptovský Mikuláš od 20. do 22. októbra, príďte počas troch dní na Námestie osloboditeľov a ochutnajte zlatý poklad našich predkov.

Mikulášsky pivný festival ponúkne široký sortiment piva, vrátane viacerých špeciálov a remeselných pív, výborné jedlo aj skvelý program. Uvoľnenú atmosféru spestria vystúpenia kapiel a špeciálne zábavné súťaže. Tešiť sa môžete na fotobúdu, beerpong, kvíz aj karaoke. 

Vedeli ste, že pivo sa na Liptove varilo už pred 800 rokmi?
"Mnohí o našej bohatej histórii pivovarníctva ani netušia. I keď priemyselný pivovar sme tu nikdy nemali, Liptáci sa vedeli vždy vynájsť a kultový nápoj si vyrábali priamo v domácnostiach. Túto takmer zabudnutú históriu si chceme na podujatí pripomenúť modernou formou,“ pozval na festival primátor Ján Blcháč.
 
Varilo sa v "každom dome"
Podľa múzejnej pedagogičky Kataríny Verešovej má pivovarníctvo na Liptove dlhú tradíciu. Koncom 18. storočia už bolo v Mikuláši približne osem domácich pivovarov. „Avšak rodín, ktoré si varili zlatý mok, mohlo byť v našom meste oveľa viac. Pomerne ľahko sa tu dali zohnať medené kotle, v nich si vedel navariť pivo takmer každý. Väčšina ho síce vyrábala len pre vlastnú spotrebu.“ 
 
Rozšírené boli medené pivovary
Majiteľov malých medených pivovarov bolo v Mikuláši na konci 18. storočia naozaj mnoho, za svoje pivovary platili poplatky. Domáce pivovaríky boli najmä na začiatku Ulice 1. mája, vtedy nazývanej Hlavná (Fő utca), neskôr Panská (Úri utca). Podľa súpisu vybratých poplatkov za medené pivovary v  rokoch 1772 – 1775 vlastnili medený pivovar richtár Andrej Višňovský, Pavol Muskuly, Samuel Hvezdár, Matej Holéci, Mikuláš Antoška, František Augustíny, Ladislav Blahút, Martin Kráľ, Ján Dobek, vdova Sklenková, Michal Droppa, vdova Kellerová, Andrej Cupra, Pavol Hlaváč a Adam Muskuly st. s Adamom Muskulym ml. „Muškulyovci boli majetní mešťania, ktorí vlastnili dva domy pri východnom vjazde na námestie. Pravdepodobne v ich blízkosti bol prevádzkovaný aj pivovar,“ prezradila Verešová.