Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Spolupráca s Novým Targom nám priniesla už viac ako 800 tisíc eur

Spolupráca s Novým Targom nám priniesla už viac ako 800 tisíc eur

  12.09.2022   |   Tlačové správy

Poľský Nový Targ je najnovším partnerským mestom Liptovského Mikuláša, vďaka cezhraničnej spolupráci s Novotarčanmi sme z eurofondov získali už viac ako 800.000 eur. O ďalších možných projektoch sa s ich zástupcom primátora Waldemarom Wojtaszekom porozprával mikulášsky viceprimátor Rudolf Urbanovič.

Šport je nositeľom porozumenia
V rámci pracovnej návštevy v Poľsku si delegácia z Liptovského Mikuláša pozrela výsledky spoločnej spolupráce v Novom Targu. Cez projekty financované v rámci partnerstva zrekonštruovali na druhej strane Tatier budovu Mestského centra kultúry a priliehajúce námestie, kde postavili novú fontánu. Tiež vybudovali niekoľko úsekov cyklotrasy s informačnými tabuľami v poľskom aj slovenskom jazyku.
Mikulášania zo spoločných projektov napríklad zmodernizovali skatepark. Najrozsiahlejšou aktivitou v rámci spoločných projektov však boli dve etapy cyklochodníka z Okoličného do Liptovskej Ondrašovej. Výsledkom kooperácie je aj osadenie lavičiek a cyklostojanov v pešej zóne mesta. 
Zbližovanie národov
Spolupráca s partnerskými mestami sa môže zamerať na široký rozsah činností, od ľahkých aktivít, ako sú spoločné podujatia spojené s výmenou skúsenosti, až po spracovanie spoločnej stratégie trvalo udržateľného rozvoja napríklad v oblasti školstva, zdravotníctva, cestovného ruchu, dopravy, životného prostredia, rozvoja ľudských zdrojov, sociálnej inklúzii, miestnych služieb a podobne. Liptovský Mikuláš má v súčasnosti na Slovensku v partnerstve Galantu, Michalovce a Terchovú, v Poľsku Žywiec a Nový Targ, v Českej republike Opavu, vo Fínsku Kemi, v Maďarsku Kiskőrös, v Grécku Kalamariu, v Srbsku Bačka Palanku a vo Francúzsku Annecy.