Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Dva dni nabité kvalitným ochotníckym divadlom

Dva dni nabité kvalitným ochotníckym divadlom

  06.09.2022   |   Tlačové správy

Do Liptovského Mikuláša pricestujú už o tri dni ochotníci z celého Slovenska, aby v kultúrnom dome v mestskej časti Palúdzka predviedli svoj talent a aktuálnu tvorbu. Šiesty ročník Divadelného festivalu Ivana Stodolu ponúkne v piatok 9. a v sobotu 10. septembra dvojdňový maratón inscenácií, svojou jedinečnou a pestrou paletou predstavení prinesie nezabudnuteľný umelecký zážitok. 
 
Tešia sa na priateľské stretnutie
V našom meste, ktoré je považované za mekku slovenského ochotníckeho divadla, sa predstavia súbory z Rimavskej Soboty či Krupiny, diváci uvidia aj niekoľko súborov z Liptova, napríklad z Hýb, Ľubele aj priamo z Mikuláša. „Dlhodobo sa snažíme spropagovať prácu neprofesionálnych divadelníkov, z ktorých väčšina pôsobí pod hlavičkou nášho Divadelného odboru Matice slovenskej. Zároveň je to skvelá príležitosť pre súbory, ktoré sa môžu stretnúť a vymeniť si svoje skúsenosti. Ich inscenácie bude hodnotiť odborná aj laická porota a návštevníci festivalu. Všetkých pozývame, vstupné na podujatie je dobrovoľné,“ skonštatoval hlavný organizátor podujatia Marek Nemec.
 
Vymenia si cenné rady
Amatérski divadelníci odchádzajú z festivalu každý rok obohatení o rady skúsenejších. O každej inscenácii sa tvorcovia a herci môžu porozprávať s porotcami, vďaka čomu zistia profesionálny názor na svoje inscenácie a získajú inšpiráciu na zdokonalenie svojich predstavení. Poslaním festivalu je aj nájsť nové divadelné talenty, rozvíjať a posúvať umelecké kvality talentov už objavených, zachovávať tradície amatérskeho divadla a vytvárať nevšednú a výnimočnú umeleckú atmosféru.
 
Guláš, fazuľa aj nafukovací hrad 
Súčasťou piatkového programu je varenie divadelnej fazuľovice, v sobotu sa zas návštevníci festivalu môžu tešiť na divadelný guláš. Najmenší sa v sobotu popoludní vybláznia na nafukovacom hrade a netradičným spestrením bude Mojmírova družina so svojou ukážkou historických bojov. Po slávnostnom vyhodnotení si organizátori pripravili tanečnú zábavu. 
 
Pocta skvelému dramatikovi
Počas predchádzajúcich piatich ročníkov sa v palúčanskom kultúrnom dome premleli takmer štyri tisícky návštevníkov. Festival nesie meno známeho liptovskomikulášskeho rodáka Ivana Stodolu - popredného dramatika, spisovateľa a lekára. „Pomenovaním podujatia podľa jedného z našich najvýznamnejších dramatikov chceme vzdať hold osobnosti Ivana Stodolu, ako aj množstvu jeho úspešných divadelných hier, ktoré sa často uvádzali aj na scénach v zahraničí,“ uzavrel Nemec.