Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Mesto Liptovský Mikuláš je prvé, s ktorým diskutuje Slovenský olympijský a športový výbor o podpísaní memoranda

Mesto Liptovský Mikuláš je prvé, s ktorým diskutuje Slovenský olympijský a športový výbor o podpísaní memoranda

  04.04.2022   |   Tlačové správy

O športoviská v meste olympijských víťazov sa cez víkend zaujímal prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel. V teréne pri prehliadke existujúcich a vznikajúcich štadiónov sa primátor Ján Blcháč s prezidentom olympijského výboru dohodli na podpise memoranda, ktoré bude hovoriť o pomoci budovania ďalšej športovej infraštruktúry v našom meste. „Mesto Liptovský Mikuláš je prvé, s ktorým diskutuje Slovenský olympijský a športový výbor o podpísaní memoranda.
Je to taká symbolika, chceme, aby sa aj ďalšie mestá pripojili k tejto iniciatíve. Memorandum bude hovoriť o tom, ako môžeme ako olympijský výbor pomôcť budovať športovú infraštruktúru, aké programy môže olympijský výbor priniesť mestu. V Liptovskom Mikuláši máme na čo nadviazať, dnes som mal príležitosť vidieť, že pokrok je tu badateľný, videl som vznikajúcu atletickú dráhu, boli sme v priestoroch zrekonštruovaného zimného štadióna aj na futbalovom štadióne, mesto chce budovať pumptrack, takže sa veľmi teším, ako Liptovský Mikuláš postupuje v budovaní športovej infraštruktúry, aby deti mali kde športovať,“ povedal prezident SOŠV Anton Siekel.
 
👉Výbor chce podporiť mikulášsky pumptrack
Na urbárskom pozemku v blízkosti garáží na Nábreží by mohla už o pár mesiacov vyrásť špeciálna dráha pre kolesové športy pumptrack. V projekte, ktorý prezidentovi olympijského výboru prezentovali predstavitelia nášho mesta, vidí Anton Siekel veľkú budúcnosť. „Osobne presadzujem, že takéto moderné športy, ktoré sa dostali do programu olympijských hier, majú veľkú ambíciu pritiahnuť deti k športovaniu, preto ich treba podporovať a ja pevne verím, že sa nám tento projekt možno medzi prvými podarí naplniť,“ prezradil prezident Siekel. Radnica potrebuje na vybudovanie pumptrackovej dráhy približne 170-tisíc eur.
 
👉Atraktívne športovisko pre deti aj dospelých
Zatiaľ čo v minulosti boli takéto športoviská vzácnosťou, v súčasnosti ich nájdeme v desiatkach slovenských samospráv. „Podľa skúseností z iných miest sú tieto dráhy mimoriadne obľúbené a vyhľadávané. Mikulášania dnes za nimi dochádzajú, najbližšie sú od nás vzdialené hodinu cesty autom. Nový areál rozšíri možnosti športovania v meste a priláka nových návštevníkov,“ priblížil zástupca primátora Ľuboš Trizna, ktorý je iniciátorom projektu.
 
👉Pre všetky kolesá
Pumptrack je primárne bicyklová dráha, ktorú si vedia užiť všetky vekové a výkonnostné kategórie jazdcov od odrážadiel až po pretekárov. Zajazdíte si na nej nielen na bicykli, ale pravdepodobne na všetkom, čo má kolesá. Či už zvolíte kolobežku, skateboard alebo kolieskové korčule. Najdôležitejšou črtou je, že sa jazdí bez pedálovania, iba zmenou ťažiska, odľahčovaním a zatláčaním do rádiusov vĺn a klopených zákrut. Tento spôsob pripomína pumpovanie, z čoho je odvodený aj názov pumptrack.
 
👉Jedinečný mikulášsky pumptrack
Autorom dizajnu k mikulášskej dráhe je známy pumptrackový dizajnér a staviteľ Roman Kaločay. Pri návrhu si dal záležať na výnimočnom skĺbení veľkého množstva rozdielnych prvkov. „Dráha je navrhnutá s dvomi úplne oddelenými okruhmi. Základný okruh zvládne najširšie spektrum jazdcov, dopĺňa ho alternatívna línia so skokmi. Druhý, nízkoprofilový okruh, je určený pre začínajúcich jazdcov a deti a na zvýšenie kapacity areálu, nájdeme tu aj prepojovaciu líniu s prvkami pre kolobežky,“ vymenoval s tým, že navrhovaný hlavný pumptrackový okruh svojou dĺžkou a charakteristikou je mimoriadne atraktívny aj na usporiadanie pretekov národného významu.