Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Rozozvučali sa zvony na pamiatku vojnových veteránov

Rozozvučali sa zvony na pamiatku vojnových veteránov

  11.11.2021   |   Tlačové správy

Predstavitelia mesta si dnes zapálením sviečky a položením kytice vlčích makov, ktoré symbolizujú preliatu krv počas vojnových rokov, uctili pamiatku vojnových veteránov. Na ich počesť sa na kostole Zbierka vo Vrbici, rovnako ako na ďalších kostoloch po celom svete, presne o 11:11 h rozozvučali zvony pripomínajúce hodnoty mieru.

Pietny akt sa začal za zvuku zvonov pri pamätníku Matka, ktorý je mementom prvej svetovej vojny v Liptovskom Mikuláši. Neskôr pokračoval pri pamätnej tabuli na kostole Zbierka. 
Minister obrany, príslušníci diplomatického zboru, náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, rektor Akadémie ozbrojených síl, viceprimátor a ďalší hostia si zase spomienkových pietnym aktom tento deň pripomenuli pri pomníku obetiam zahraničných misií a operácií na Háji Nicovô. 
Hostí na zrekonštruovanom vojenskom cintoríne na Háji Nicovô privítal zástupca primátora Ľuboš Trizna: „Tento významný deň nám pripomína, že mier a pokoj nie sú samozrejmosťou. Úprimne vám ďakujem, že ste sa prišli pokloniť hrdinstvu tých, ktorí bojovali a padli za našu slobodu.“ Poznamenal, že je dôležité si uctiť pamiatku profesionálnych vojakov, ktorí zahynuli pri plnení svojich služobných povinností. „Pred tromi rokmi sme privítali rozhodnutie rezortu obrany umiestniť pomník pripomínajúci týchto hrdinov práve na výšine Háj Nicovô a môžem povedať, že sa stal dôležitou súčasťou tohto pietneho miesta,“ dodal.
Celý svet si každoročne v symbolickom dátume a čase 11. novembra o 11.11 h pripomína koniec jedného z najkrvavejších konfliktov v dejinách ľudstva. Presne v tento deň a v tomto čase zaznela v roku 1918 posledná salva pri podpisovaní prímeria medzi krajinami Dohody a Nemeckom, ktorým sa zavŕšia prvá svetová vojna.