Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
V niektorých častiach mesta vytvoríme prírodné lúčne pásy

V niektorých častiach mesta vytvoríme prírodné lúčne pásy

  05.05.2021   |   Tlačové správy

V okolí centra mesta už môžete počuť vrčať mestské kosačky. Po upršaných dňoch začali pracovníci z Verejnoprospešných služieb s prvou jarnou kosbou. Mechanizmy a koscov čaká takmer sto hektárov plochy, začínajú od centra smerom k mestským častiam.

„Kým pokosia celé mesto, potrvá im to približne päť týždňov, závisí však aj od počasia. Do kosenia nasadili päť mechanizmov na väčšie plochy a sedem ľudí má na starosti ručné kosenie menších plôch a ťažšie dostupných miest. Mesto a mestské časti kosíme kompletne trikrát v roku. Niektoré parkové plochy či miesta v centre mesta, ktoré sú exponované z pohľadu návštevnosti, aj viackrát podľa potreby,“ vysvetlil Dušan Grešo, riaditeľ VPS. Kosbe predchádzalo strojové bránenie, aby sa z pozemkov odstránili kamene alebo nečistoty. Kosci myslia aj na motoristov. V blízkosti parkovísk použijú ochranné prostriedky, aby nepoškodili stojace vozidlá. 
Tento rok sa pribudnú vo viacerých častiach lúčne pásy, ktoré doplní radnica o rozmanitú kvetenu. Nebudú kosené s cieľom vytvoriť pôvodné prírodné prostredie aj v zastavanom území. Pilotne takéto menšie plochy vyčleníme na Podbrezinách, v Palúdzke, na Nábreží či v Starom meste. Lúčne pásy, ktorým sa potešia aj mikulášski chovatelia včiel, začnú vysádzať zamestnanci z úseku zelene Verejnoprospešných služieb po oteplení pôdy. Tá by pri takejto výsadbe mala mať aspoň 15 stupňov.