Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Máj pre mikulášske dievky už stojí

Máj pre mikulášske dievky už stojí

  30.04.2021   |   Tlačové správy

Pri stavaní mája na Námestí osloboditeľov spojili sily chlapi z VPS-ky a tunajší hasiči, vďaka dobrej koordinácii im to trvalo len niekoľko sekúnd. Takmer 15 metrov vysoký strom darovalo mestu pozemkové spoločenstvo Urbár Vrbica z prebierkovej ťažby na Háji. 

Obľúbená ľudová tradícia
 Mladý stromček odkazuje na obnovujúcu sa jarnú prírodu. V dávnej minulosti ho ľudia osadili pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi, neskôr ich mládenci stavali pred domy, v ktorých bývali dievčatá súce na vydaj. Podľa slov liptovskej etnologičky Ivety Zuskinovej je dnes táto tradícia skôr symbolická, no stále veľmi obľúbená. 
Zdravie všetkým ženám
Stavanie májov bol typický vidiecky zvyk, v Liptovskom Mikuláši sa ním pýšili najmä lokality s vidieckymi domčekmi, ako napríklad Vrbica. Strom musel vždy pekne vyzerať, zdobil sa rôznymi mašľami a stužkami, lacnejšou možnosťou bol farebný papier. Máj predstavoval zdravie a vitalitut pre všetky ženy a dievčatá. 
Borievka pre protivnú dievku
Mládenci v minulosti stavali máje potajomky cez noc, dievčence ich zo zvedavosti sledovali z okien. „Keď bola v dedine protivná dievka, často si našla vo dvore len pohodenú borievku,“ doplnila Iveta Zuskinová  s tým, že na druhý deň dostali mládenci za svoje postavené máje jedlo aj peniaze, za ktoré večer urobili hostinu. Aj na základe týchto zvykov hovoríme o máji ako o mesiaci lásky.