Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Háj Nicovô: Berte si odpad z objemných obalov so sebou

Háj Nicovô: Berte si odpad z objemných obalov so sebou

  24.02.2021   |   Tlačové správy

Vrchovina Háj Nicovô sa najmä v čase kovid opatrení, keď sme vo veľkej miere obmedzení len na pohyb v prírode, stala veľmi navštevovaným miestom. Ľudia sa sem naučili chodiť nie len za pekným výhľadom či prechádzkou, posledné týždne si sem prichádzajú vychutnať aj jedlo nakúpené v miestnom fastfoode. Odpadom z objemných obalov však denne prepĺňajú smetné koše a v okolí parkoviska poletujú papierové vrecká, poháriky z nápojov či krabičky z burgerov. Zamestnanci Verejnoprospešných služieb mesta v jeden deň smetné koše vyprázdnia, na druhý deň sú však dovrchu naplnené opäť. 

„Toto miesto je oddychovou a súčasne pietnou zónou. Udržiavanie poriadku by tu aj pre samotných návštevníkov malo byť samozrejmosťou. Prosíme preto ľudí, ktorí si na Háj prídu skonzumovať svoje jedlo, aby si obaly z neho zvážali so sebou z Hája. Nainštalovali sme sem už niekoľko nových odpadkových košov a stále nepostačujú, nechceme si predsa urobiť z tejto lokality smetisko a nechceme sem ani pridávať toľko smetných nádob, že bude mať človek pocit, že nie je v prírode, ale na zbernom dvore. Správajme sa ako ľudia,“ vyzýva zástupca primátora Ľuboš Trizna.
V zime býva cesta na Háj pre smetiarske vozidlá často neprístupná, čo zhoršuje situáciu s vyvážaním odpadu. „Pri snehovej pokrývke je cesta na Háj bez zimnej údržby, preto tam naše smetiarske auto nevyjde. Od jari do jesene vyvážame odpad z Hája pravidelne, ale v zime by sme uvítali, keby ľudia nádoby neplnili obalmi, ako sú nepostláčané krabičky alebo kartónové držiaky na poháre,“ povedal Martin Kögel z VPS.
Na spodnom vyhliadkovom parkovisku nainštalovalo mesto v minulom roku štyri smetné koše, dva pribudli k vyhliadke a ďalšie štyri sú na hornom parkovisku pod pamätníkom. V lokalite sa tak nachádza spolu 10 nádob na odpadky.