Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
O ľudí bez prístrešia sa počas arktických dní postaráme

O ľudí bez prístrešia sa počas arktických dní postaráme

  12.02.2021   |   Tlačové správy

Meteorológovia na najbližší týždeň hlásia arktické, prípadne až ľadové dni a silné nočné mrazy. Mesto preto operatívne zareagovalo a podalo pomocnú ruku ľuďom, pre ktorých bude nadchádzajúce obdobie kritické. Radnica odpustí ľuďom bez prístrešia poplatok za pobyt v nocľahárni v Hlbokom. Dvere na nocľahárni budú pre nich navyše otvorené počas celého dňa (doposiaľ bola nocľaháreň otvorená od 18.00 do 8.00 h). Ľudia bez strechy nad hlavou tak môžu toto nepríjemné a v mnohých prípadoch život ohrozujúce obdobie prečkať v teple a v pohode. „V nocľahárni v Hlbokom máme nachystaných 12 lôžok. Nachádza sa tam aj stredisko osobnej hygieny a práčovňa, čiže sa môžu osprchovať, prípadne si oprať bielizeň,“ uviedla Erika Sabaková zo sociálneho odboru mestského úradu.

Radnica cez červený kríž zabezpečila do nocľahárne aj teplé husté polievky. Okrem toho majú bezdomovci k dispozícii kuchynku, kde si môžu jedlo uvariť. Chvíle v nocľahárni si môžu skrátiť pozeraním televízie, čítaním literatúry a časopisov či hraním spoločenských hier. „Samozrejmosťou je poskytnutie a výdaj šatstva, ktoré sme nachystali už pred začiatkom zimy. Pracovníčky komunitného centra ľuďom v ťažkostiach poskytnú pomoc pri riešení ich životnej situácie,“ vymenovala.  
„Aj keď už začalo zrejme najchladnejšie obdobie celej zimy, kapacita nocľahárne ešte zďaleka nie je naplnená. Ľudia bez prístrešia sú o možnostiach pomoci informovaní aj prostredníctvom letákov, ktoré im rozniesli pracovníci mestskej polície a komunitného centra,“ dodala Erika Sabaková. 
Primátor Ján Blcháč podotkol, že v súčasnosti sa v uliciach Liptovského Mikuláš nachádza výrazne menej ľudí bez strechy nad hlavou. „Je za tým kvalitná sociálna práca s touto skupinou, migrácia do väčších miest, pandemická situácia aj uvedomovanie si vyššej zodpovednosti za svoj život,“ zdôvodnil. 
Pre úplnosť dodávame, že na Nábreží funguje aj útulok, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj. Podľa našich informácií však majú naplnenú kapacitu.