Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Budeme mať atletický ovál, poslanci schválili jeho financovanie

Budeme mať atletický ovál, poslanci schválili jeho financovanie

  17.12.2020   |   Tlačové správy

Mesto Liptovský Mikuláš v najbližšej dobe načerpá úverové prostriedky vo výške 360 tisíc eur na výstavbu moderného atletického štadióna v areáli Centra voľného času na Nábreží. 
 
Z úverovej sumy vráti do mestskej kasy 80-tisíc eur Slovenský atletický zväz ako dotáciu a na zvyšných 280 tisíc budú radniční hľadať ďalšie možnosti financovania nenávratnými prostriedkami - približne tretinu z tejto sumy by chcela radnica prefinancovať cez očakávanú výzvu z Fondu na podporu rozvoja športu.
 
Podľa generálneho sekretára Slovenského atletického zväzu Vladimíra Gubrického dostal zväz ako jeden z mála na Slovensku dotáciu na rozvoj infraštruktúry. „Liptovský Mikuláš má pozoruhodnú atletickú históriu, rastie tu veľa talentov. Celá investícia musí byť v Liptovskom Mikuláši zrealizovaná v roku 2022, pričom v budúcom roku musí byť preinvestovaných 80 tisíc eur.“
 
Primátor Ján Blcháč zdôraznil potrebu športovej infraštruktúry pre mládež. „Naši mladí atléti majú veľmi dobré výsledky v rámci slovenských aj medzinárodných súťaží. Máme zvýšený dopyt o atletickú infraštruktúru, je veľmi potrebná pre ich podporu a kvalitné podmienky na ich súťaženie. Druhý rozmer je,  že ľahká atletika má v našom meste veľmi dlhú tradíciu, viac ako storočnú, považujeme si preto za povinnosť nadväzovať na tieto tradície a pokiaľ je možnosť mať čiastočnú podporu tejto investície, s radosťou ju využívame,“ povedal primátor.
 
Dlhoročný atletický funkcionár z Liptovského Mikuláša a člen Olympijského klubu Liptova Ivan Bubelíny podotkol, že mesto v minulosti prišlo o viaceré atletické štadióny či už pri textilke alebo v Okoličnom. „Je tu veľký záujem o atletiku a štadión tu nebude len pre atlétov. Kvalitná atletická dráha a sektory sú významným činiteľom v rozvoji rýchlosti aj pre záujemcov ostatných športov,“ povedal Ivan Bubelíny.
 
Štadión bude mať 300 metrový ovál s umelých povrchom a štyrmi dráhami po obvode s možnosťou behu 110 metrov cez prekážky. Areál doplnia  doskočiská, prekážky, vrhačské klietky pre diskárov, guliarov, či oštepárov, priestor pre skok do výšky a do diaľky. Súčasťou majú byť vonkajšie posilňovacie stroje, solárne osvetlenie, chráničky pre meracie zariadenia a oplotenie. Atletický ovál s kompletnou infraštruktúrou poslúži na usporiadanie súťaží zväzu pre prípravku, mladších a starších žiakov a dorasti, tiež na súťaže vyhlásené ministerstvom školstva, na tréningy centra voľného Času, na výučbu telesnej výchovy, na využitie počas školských prázdnin a pre rekreačné športovanie verejnosti. Štadión bude spĺňať podmienky pre organizáciu súťaží pod hlavičkou Slovenského atletického zväzu pre žiakov.
 
Foto: Torta, ktorú mladí atléti doniesli primátorovi v roku 2018 ako stvárnenie sna mať raz atletický štadión.