Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Koronakríza: Ako jedno z mála miest poskytujeme dotácie

Koronakríza: Ako jedno z mála miest poskytujeme dotácie

  25.06.2020   |   Tlačové správy

Dotácie dostanú prioritne mestské kluby a tie, ktoré pracujú s mládežou.

Liptovskomikulášska samospráva ako jedna z mála na Slovensku poskytne napriek dopadom pandémie dotácie aj tým subjektom, ktorých nie je zriaďovateľom. Pôjde o polovicu z dotácie schválenej v rozpočte pre každé záujmové združenie.
„Po dôkladnej úvahe a vyhodnotení finančnej situácie mesta sme sa rozhodli poskytnúť finančné dotácie vo výške 50 percent prioritne pre športové organizácie, ktoré pracujú s mládežou. Ide o dotácie, ktoré boli priamo schválené v rozpočte mesta na rok 2020,“ priniesol pozitívnu informáciu primátor Ján Blcháč.
Dotácie tak dostanú kluby TJ Snaha Ploštín, ŠK Kriváň Ondrašová, ZSK Jasná, Športový klub Liptovský Mikuláš, ŠK Demänová, TJ Iľanovo, Kanoe Tatra Klub, FC 34 Palúdzka, Mestský basketbalový klub, Hokejové talenty, o. z., Volejbalový klub Rachmaninka, Klub športovej gymnastiky L. Mikuláš a Ski Team Vlha. Financie by mali kluby dostať na účty v najbližších dňoch.

Za reprezentáciu viac
Vyššiu ako polovičnú dotáciu dostane Ski Team Vlha, ktorý stojí za mimoriadnymi celosvetovými výsledkami a úspechmi mikulášskej lyžiarky Petry Vlhovej. „Výnimku potvrdzujem aj pri FC 34 Palúdzka, ktorý získal finančnú dotáciu zo Slovenského futbalového zväzu na rekonštrukciu futbalovej infraštruktúry. Vzhľadom na to, že spravujú a zhodnocujú týmto počinom majetok mesta, rozhodli sme sa im navýšiť finančnú dotáciu z našej strany,“ poznamenala Dana Guráňová z mestského úradu.

Prioritou sú mestské organizácie
Ako samosprávy na celom Slovensku aj mikulášska radnica pociťuje v tomto období výrazné zníženie podielových daní. Vedenie mesta vo finančnom vývoji očakáva, že výpadok sa bude ešte prehlbovať. Všetky subjekty či už sociálne, kultúrne, športové alebo školské v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta postihli dopady pandémie vo vysokej miere. To sú dôvody, pre ktoré mnohé mestá a župy pozastavili alebo úplne zrušili poskytovanie finančných dotácií subjektom, ktorých nie sú zriaďovateľom. „Mesto má povinnosti v prvom rade voči subjektom vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Nie je možné, aby nemestské kluby vyhlasovali, že ich existencia stojí a padá len na dotácii z mesta, keď deklarujú aj iné zdroje financovania a dotácia od mesta predstavuje len podiel tohto financovania,“ povedal šéf radnice a dodal, že vo vedení budú pravidelne prehodnocovať finančný vývoj nášho mesta, ktoré muselo vzhľadom na dopady pandémie pristúpiť k šetreniu vo viacerých oblastiach.

Futbal a hokej už peniaze má
Ešte pred zvažovaním postarať sa o nemestské združenia primárne poskytlo mesto financie pre MHK 32, ktorého je stopercentným vlastníkom a pre MFK Tatran, kde je mesto povinné plniť si záväzky voči spoločnosti Mestské športové zariadenia. Dotácia tiež pôjde dvom profesionálnym subjektom v oblasti kultúry.