Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Letná sezóna v Liptovskom Mikuláši je otvorená

Letná sezóna v Liptovskom Mikuláši je otvorená

  16.06.2020   |   Tlačové správy

Leto v Liptovskom Mikuláši sa tento rok bude niesť v duchu divadelných aktivít. Letnú sezónu dnes v centre mesta otvoril primátor Ján Blcháč, avizoval niekoľko podujatí s divadelnou tematikou. Leto v Liptovskom Mikuláši však nebude len o divadle.

 
Rok slovenského divadla a 190. výročie vzniku ochotníckeho divadla sú hlavnou témou tohtoročného otvorenia letnej sezóny v Liptovskom Mikuláši. Po uvoľňovaní opatrení dnes odštartovalo leto v Liptovskom Mikuláši sériou divadelných aktivít. „Aj keď nám situácia s COVIDom skomplikovala prípravy na leto, naše mesto má stále čo ponúknuť. Nebudeme sa tento rok síce orientovať na organizáciu masových podujatí, ale ja pevne verím, že si v našom krásnom Liptovskom Mikuláši každý nájde kúsok svojho šťastia. Nech vám leto v meste robí radosť, sezóna je dneškom otvorená,“ privítal na námestí primátor Ján Blcháč návštevníkov podujatia Pocta Belopotockému. Kultúrne podujatie pripravilo Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v spolupráci s mestom Liptovský Mikuláš a Matičným divadelným ochotníckym súborom v Liptovskom Mikuláši.
 
Prvé slovenské ochotnícke divadlo vzniklo práve v Liptovskom Mikuláši. Pri príležitosti 190. výročia jeho založenia sa môžete tešiť na viaceré tematické podujatia a výstavy. Organizátori nimi vzdávajú hold významnému priekopníkovi v ochotníckom divadle, Gašparovi Fejérpataky-Belopotockému. Ponuku zážitkov na divadelnú tému nájdete na stránke mesta v kalendári podujatí.
 
Letnú sériu podujatí dnes odštartovala Pocta Belopotockému, v rámci ktorej slávnostne otvorili organizátori dve výstavy. „Exteriérová banerová výstava je inštalovaná v historickom centre symbolicky na ulici 1. mája, ktorou chodil Belopotocký do divadla. Prezrieť si ju bude možné kedykoľvek do konca novembra. Ďalšou je výstava Ochotnícke divadlo v Liptove vo fotografii, ktorá bude prístupná v Dome kultúry do 10. novembra,“ povedala Jana Piatková. 
 
Od 17. júla do 28. augusta vás každý piatok so začiatkom o 18. hodine čakajú Večery s divadlom. Pôjde o komentovanú prehliadku banerovej výstavy, ktorá sa začne pred budovou Čierneho orla a nadväzne sa môžete tešiť na zážitky z divadelných vystúpení Matičiarskej divadelnej scény pred Múzeom Janka Kráľa. Na nedeľu 23. augusta pripravili organizátori vyvrcholenie osláv na počesť Belopotockého v podobe Divadelnej udalosti. Niesť sa bude v duchu trojhodinového putovného divadelného predstavenia o vzniku slovenského ochotníckeho divadla v Liptovskom Mikuláši.
 
Dovolenka v našom meste? Skvelý nápad!
Srdce Liptova stále ponúka paletu zážitkov a podujatí, ktoré umožňujú prežiť najdlhšie dni v roku práve v Liptovskom Mikuláši – a to aj turistom a rovnako domácim. Mesto Liptovský Mikuláš je jedným z najviac navštevovaných regiónov Slovenska. Plný pamiatok, atraktívnych zákutí a miest na odpočinok, šport aj aktívnu zábavu. V Liptovskom Mikuláši môžete neustále objavovať niečo nové, aj keď patríte medzi domácich. 
 
Odhaľte tajomstvá s turistickým sprievodcom 
Či ste turista, alebo Mikulášan, sprevádzal vás už v našom meste turistický sprievodca? Perfektný zážitok. Dozviete sa, čo ste netušili. V historickom centre mesta si môžete vychutnať dvanásť najväčších turistických atraktivít v podobe jedinečných múzeí, galérií, sakrálnych a architektonických pamiatok. Fundovane vám ich predstavia lokálni turistickí sprievodcovia mikulášskeho informačného centra. „V týchto atraktivitách sa každý rok koná množstvo zaujímavých výstav. Aktuálne napríklad výstava 90 rokov slovenského hokeja v Múzeu Janka Kráľa, Kaligrafia v Galérii Kolomana Sokola alebo Kalcit v modernom a interaktívnom Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. A aký by to bol Liptovský Mikuláš bez Jánošíka. V mestskom múzeu si môžu záujemcovia prezrieť Jánošíkovu mučiareň i súdnu sieň, alebo si objednať prehliadku Jánošíkova cesta v našom informačnom centre,“ priblížila riaditeľka Informačného centra Jana Piatková.
 
Počas júla a augusta sa v pravidelných intervaloch každý pondelok, stredu a piatok uskutočnia prehliadky mesta so sprievodcom. Prehliadková trasa za najväčšími turistickými atraktivitami, s mnohými zaujímavosťami z histórie, súčasnosti a života význačných osobností spojená s fotografovaním pôsobivých dominánt aj pozoruhodných detailov historického centra s názvom Príbeh mesta začína vždy o 10.00 hod pred informačným centrom. Turistické prehliadky troch najväčších sakrálnych pamiatok (Kostol sv. Mikuláša, synagóga, Evanjelický kostol na Tranovského ulici) budú opäť sprístupnené od 1. júla do 31. augusta v časoch 10:00 - 12:00 hod. a 13:00 – 17:00 hod. 
 
Deti sa nudiť nebudú
V Liptovskom Mikuláši nezabúdame ani na deti. Čakajú ich naozajstné dobrodružstvá s Mikulášom, ktoré tiež ponúka mestské Informačné centrum ako program pre rodiny s deťmi, uviedla riaditeľka mikulášskeho Informačného centra Jana Piatková. Môžu zažiť zbojníkov, odhaliť tajomstvá prírody v najmodernejšom múzeu Slovenska, urobia si piknik v galerijnej záhrade uprostred historického centra, z najlepšej vyhliadky v meste uvidia kus Liptova a vrchol Kriváňa. Otestujú cyklochodník, zdolajú trať, na ktorej trénujú olympijskí víťazi vo vodnom slalome, zažijú pocity parašutistu a počas júla a augusta je pre nich v nedeľu nachystané vždy nové divadielko a rozprávka. 
 
 
Posedenie pri gramofóne a letné kino
V lete si v našom meste na svoje prídu nie len divadelní fajnšmekri. Na júl a august mesto tradične pripravilo sériu podujatí s názvom Mikulášske leto. Bude pozostávať z akcií, ktoré sa uskutočnia na Námestí osloboditeľov. 
Júlové a augustové stredy budú v popoludňajších hodinách patriť posedeniam pri gramofóne pri Fontáne Metamorfózy a večer bude nasledovať premietanie v letnom kine v záhrade Múzea Janka Kráľa. V piatky sa bude pri fontáne konať zábavno – náučný cyklus pre malých a veľkých pod názvom Kúzelná fyzika. Nebudú chýbať programy v podaní Miroslava Kasprzyka, ktorý nimi bude pozývať na piatkové večerné podujatia. V piatky sa tiež budú každý týždeň striedať koncertné a divadelné vystúpenia. Každý utorok sa bude Evanjelickým kostolom v Liptovskom Mikuláši niesť monumentálna chrámová hudba, kde nadaní mikulášski organisti rozozvučia vyše tisíc píšťal organu, ktorý sprevádza miestnych veriacich od roku 1892. A aké by to bolo leto bez očakávaného Bažant kinematografu, ktorý si môžete zapísať do kalendára od 1. do 4. augusta. 
 
Leto na Háji Nicovô
Nie ste mestský typ a dovolenku si viete predstaviť skôr v prírode? Liptovský Mikuláš ponúka aj tieto možnosti. 
Vieme, že Mikulášanom je vrchovina Háj Nicovô známa. Spoznávať ju však môžu rovnako, ako turisti. 
Lesopark na Háji je vyhľadávaný pre krásu prírody, široké možnosti športovania a vojenskú históriu. Výhľady sú neopakovateľné aj pre tých, ktorí Háj poznajú ako svoju dlaň. Pohľad na scenériu okolitých hôr, hladinu Liptovskej Mary a mesto zhora patria k emotívne silným zážitkom. Vydajte sa za zaujímavosťami lesoparku náučnými chodníkmi Príroda a krajina okolo nás a Vojenská história. Otestujte aj bežecké kyslíkové trasy, ktoré nesú mená mikulášskych olympionikov. Trasy sú doplnené aj o cvičiace prvky. V blízkosti lesoparku prechádza regionálna cyklotrasa. Smeruje z Liptovského Mikuláša do Žiarskej doliny s odbočkou na vrchol Hája a s možnosťou oddychu v cykloprístrešku s krásnym výhľadom. Nadväzuje na ďalšie cyklotrasy, ktoré vedú popod Západné Tatry.
 
Čo s letom vám poradia v informačnom centre
Orientáciu v ponuke zážitkov v našom meste vám uľahčí Informačné centrum mesta Liptovský Mikuláš na Námestí mieru. Dostanete tam bezplatné propagačné materiály k produktu 12 Naj historického centra, k sakrálnym pamiatkam, k programu pre rodiny s deťmi či k Lesoparku Háj Nicovô. Sledujte aktuálnu ponuku centra na web stránke www.mikulas.travel, aktuálny prehľad podujatí získate v sekcii Kalendár podujatí na stránke mikulas.sk. Prežime leto v meste, ktoré má čo ponúknuť.