Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Tlačové správy
Jána Blcháča zvolili do Prezídia Únie miest Slovenska

Jána Blcháča zvolili do Prezídia Únie miest Slovenska

  21.08.2019   |   Tlačové správy

V Komárne sa uskutočnilo prvé zasadnutie prezídia Únie miest Slovenska v tomto funkčnom období. Do prezídia únie bol na ostatnom sneme zvolený za jej člena aj mikulášsky primátor Ján Blcháč. „Aktuálne sa únia zameriava na prípravu reformy verejnej správy s dôrazom na vytvorenie a rozvoj mestských regiónov. V súčasnosti sa významne rozvíjajú krajské mestá, do budúcnosti chceme, aby vzniklo 50 až 70 mestských regiónov s cieľom eliminovať regionálne rozdiely,“ povedal. 

Ján Blcháč bude spolu s primátorom Trnavy a Holíča v odbornej komisii pre životné prostredie, energetiku a adaptačné opatrenia na zmenu klímy. V rámci únie boli zriadené zastúpenia do Európskej komisie a poradných orgánov vlády SR. Primátor Liptovského Mikuláša bol potvrdený za náhradníka do výboru Európskej komisie ako spoločný zástupca Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska. 
„Na zasadnutí sme tiež rokovali o legislatívnych zmenách, ktoré vláda pripravuje do konca tohto roku, predovšetkým novelizáciu stavebného zákona a zákona o sociálnych službách. Zaoberali sme sa exekučnými amnestiami a diskutovali sme na tému daňových úľav, ktoré budú mať pre mestá negatívny vplyv na ich rozpočty. Mestám síce rastú daňové príjmy, na druhej strane pribúdajú aj povinnosti ako obedy zadarmo, či starostlivosť o chodníky v zimnom období,“ uviedol primátor. 
Prezídium sa bude stretávať na mesačnej báze. V rámci expertných skupín budú naprieč politickým spektrom a vládou presadzovať návrhy na reformu verejnej správy.