Liptovský Mikuáš

Prázdninové zážitky s deťmi

Čo môže byť krajšie ako spoločné chvíle so svojimi deťmi? Napríklad aj počas prázdnin. Liptovské hory sú ako stvorené na radovánky na snehu. Keď si ich užijete do sýtosti, máme pre vás pár tipov, ako stráviť kvalitný a pestrý čas.

Zážitková expedícia prírodou pre malých bádateľov.

Hľadať skameneliny? Prešmyknúť sa úzkou štrbinou jaskyne? Zažiť vznik Zeme? Vlastnými rukami modelovať krajinu? Oddychovať ako medveď v brlohu? Alebo počúvať zvuky prírody, dokonca spev minerálov? To všetko môžete podniknúť v modernom a interaktívnom Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva. Mnohí jeho návštevníci povedali, že podobné múzeum videli len v zahraničí. Je také výnimočné, že deti (a dokonca ani rodičia) odtiaľto nechcú odísť. 
 
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstvaSlovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstvaSlovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
 

Lepšie raz vidieť, ako sto ráz počuť!

Lenže v Ilusii nebudete veriť ani tomu, čo vidíte! Ocitnete sa vo svete trick artu, optických klamov a 3D malieb, ktorých súčasťou sa môžete stať.  A toto si treba zvečniť na fotografiách. Nezabudnite si urobiť rezerváciu, lebo galéria býva hodne obsadená, hlavne keď počasie nie je úplne ideálne. 

Galéria IlusiaGaléria IlusiaGaléria Ilusia
 

Čerstvý vzduch a rozšírená realita

Vrchol Hája patrí k najkrajším kruhovým vyhliadkovým bodom Liptova s neskutočnými výhľadmi na panorámu Tatier. Výhľad a pohyb na čerstvom vzduchu asi nebude dostatočnou motiváciou pre deťúrence. Čo by ste ale povedali na aplikáciu s kvízom o prírode, ale hlavne s rozšírenou realitou? Riešiac úlohy a hľadajúc virtuálne zvieratá, deti ani nebudú tušiť, ako rýchlo vyjdú na úplný vrchol. Náučný chodník začína na vstupe do Lesoparku, jeho dĺžka je 1,3 km a prevýšenie 140 m. Späť sa vráťte tým istým chodníkom. Aplikáciu Objav Lesopark si môžete stiahnuť vopred, inak sú potrebné dáta.
Na vrchol Hája vedie aj asfaltová cesta, v zime je však neudržiavaná, tak je potrebné zvážiť jej zjazdnosť.  Z opačnej strany Lesoparku sa nachádza obľúbené lyžiarske stredisko Športové centrum Petry Vlhovej – Areál Podbreziny, prístupné z mestskej časti Podbreziny.
 
Lesopark Háj-NicovôLesopark Háj-NicovôSlovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Hoci je naokolo mrazivo, tu si užijete tropický raj.

Rýchlosť, voľnosť a zábava. Tri slová, ktoré dokonalo vystihujú jazdu na toboganoch v Tatralandii. Pridáte sa aj vy? Potom leňošenie v Tropical Paradise, kde vás krásne opáli vďaka špeciálnej strešnej fólii aj v zime. A čo takto sa potápať blízko útesu, kde stroskotala loď? Ponorte sa do bazéna, kde v samostatnom akváriu žijú morské sasanky a pestrofarebné rybičky. Pohľad do morského sveta je taký očarujúci.  
 
TatralandiaTatralandiaTatralandia

Pri zvieratkách sa vždy rozžiaria detské očká.

Medvede, levy, tigre, bengálske mačky, veveričky, lamy, či pelikány môžete úplne zblízka vidieť v ZOOKONTAKT family park. Zastavte sa v „vtáčej kaviarni“. Neobčerstvíte sa tu ale vy, ale vtáčiky z kŕmidiel na stoloch 😊. Budú veselo lietať okolo vás. Pre najmenších je tu aj interiérová detská zóna a celým areálom pekne prejdete aj s kočíkom. Atmosféru tohto miesta dopĺňajú miniatúry známych svetových stavieb. 
 
ZOOKONTAKT family parkZOOKONTAKT family parkZOOKONTAKT family park

Chcete vedieť, aký pocit má človek pri skoku z lietadla alebo  útesu? 

Príďte si to úplne bezpečne vyskúšať do aerodynamického tunela Hurricane Factory, kde na vás a vaše deti dohliadnu profesionálni inštruktori. Takýto veterný tunel nájdete na Slovensku len jeden. 
 
Hurricane FactoryHurricane Factory

Netradičné foto na insta?

Toto je tip najmä pre väčšie deti. Fotky na dereši v temnej mučiarni? Alebo v kostýme dobového sudcu? V Mikuláši je to možné. V Jánošíkovej mučiarni a súdnej sieni, ktoré sú časťou mestského Múzea Janka Kráľa. V priestoroch, kde s najväčšou pravdepodobnosťou tohto legendárneho zbojníckeho kapitána súdili. Verili by ste, že v dobe pred viac ako 300 rokmi mal aj svojho obhajcu? Ďalšie zaujímavosti z jeho života a vtedajšej doby sa dozviete práve v tomto múzeu. 
 
Jánošíkova mučiareňJánošíkova súdna sieňV Jánošíkovej mučiarni

Je pre vás riešenie hádaniek a úloh to pravé? 

A boli ste už v únikovej miestnosti? Máte len 60 minút a indície, aby ste vyriešili prípad Sherlocka Holmesa, záhadu stratenej ponorky alebo útek z väzenia. Cieľom hry je spolupráca a komunikácia hráčov a vaša rodina je predsa jeden tím! Určite to zvládnete s úsmevom. Teraz je pred vami prvá úloha: Nájsť zábavné centrum Paradox s únikovými miestnosťami 😊.
 
Zábavné centrum ParadoxParadox - virtuálna realita Zábavné centrum Paradox

Prázdninové podujatia

Prinášame Vám niekoľko tipov na zaujímavé podujatia pre rodiny s deťmi, ktoré sa budú konať v Liptovskom Mikuláši počas jarných prázdnin.
Celý prehľad podujatí a výstav nájdete tu: www.mikulas.sk/kalendar-podujati