Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Turistika   /   Turistické trasy   /   Nízke Tatry   /   Na Krakovu hoľu

Na Krakovu hoľu

Lúčky – Krakova hoľa – Pusté – Demänovská jaskyňa slobody
Oblasť: Nízke Tatry (sever) - západná časť
Náročnosť: stredne náročná poldenná túra 
Trvanie: 4 ¾ h
Východisko: Lúčky, zastávka SAD, parkovisko 
Cieľ: Demänovská jaskyňa slobody, zastávka SAD, parkovisko
Prevýšenie: 892 m
Časový rozvrh: Lúčky - Pod Krčahovom ½ h - Javorie 1 h - Kosienky ¾ h  - Krakova hoľa ½ h - Machnaté 1 h - Pusté ¼ h - Demänovská jaskyňa slobody ¾ h 
Spolu: 4 ¾ h

Náročnosť: Stredne náročná poldenná túra s pomerne veľkým prevýšením. V masíve Krakovej hole často sťažuje orientáciu znížená viditeľnosť. Neodporúča sa opúšťať turistický chodník, pretože skalnatý reliéf skrýva mnoho nebezpečných nástrah.
Chodník je celoročne sprístupnený.
Základná trasa: Od chaty na poľane Lúčky (925 m) sa vydáme po mierne stúpajúcej poľnej ceste, ktorá vedie po pravej strane rozľahlej lúky s krovinami a stromami. Povedú nás zelené turistické značky (5426). Po ceste s kamenistým povrchom vstúpime do lesa, pričom na ľavej strane uvidíme niekoľko krasových jám. Na rázcestí Pod Krčahovom (1 040 m) odbočíme doľava na červenú turistickú značku (0861). Asi po 100 m odbočuje doľava chodník smerujúci k partizánskym bunkrom v doline Krčahovo. Cesta tam a späť trvá asi 1 hod. My pokračujeme zalesneným svahom po červeno značkovanom, miestami dosť nezreteľnom chodníku k besiedke na poľane Podroh (1 175 m). Cez lúku vystúpime do doliny Podroh. V jej závere sú serpentíny, ktorými sa dostaneme do výrazného sedla Javorie (1 487 m) v rázsoche medzi Tanečnicou a Krakovou hoľou. V sedle odbočíme doľava na strmý chodník označený žltými turistickými značkami (8620). Po južnom lúčnatom hrebeni Krakovej hole vystúpime do pásma kosodreviny. Dostaneme sa na vysoko položenú trávnatú  krasovú plošinu Kosienky na južnom úbočí Krakovej hole. Na tomto mieste sa na výstupovú trasu z pravej strany pripája modro značkovaný chodník (2709), ktorý používajú turisti vystupujúci z Poludnice a Iľanovskej doliny. Na vlastný vrchol Krakovej hole (1 752 m) vedie chodník, ktorý pod Krakovou hoľou odbočuje z hlavnej žlto a modro značkovanej trasy doprava. Z bralnatého vrcholu majestátneho vrchu je nádherný kruhový výhľad. Po návrate na rázcestie pokračujeme doprava po trase chodníka, ktorý zostupuje dolu severozápadným hrebeňom. V sedle Machnaté (1 450 m) sa napojíme na trasu č. 33, avšak v opačnom smere. Po modrej turistickej značke zostúpime cez Pusté (1 501 m) do Demänovskej doliny. Túra sa končí na parkovisku pri Demänovskej jaskyni slobody (860 m).
Variant: Variant A sa z vrcholu Krakovej hole vracia na poľanu Kosienky, odkiaľ smeruje doľava po modrej značke cez sedlo pod Kúpeľom a Poludnicu do obce Iľanovo (spolu: 7 ¼ h). Variant B na rozdiel od predchádzajúceho vynecháva výstup na Poludnicu a do Iľanova schádza po žltej značke dlhou Iľanovskou dolinou (spolu: 6 ½ h). Základnú trasu možno absolvovať aj v opačnom smere (spolu: 5 h). 


Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš