Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   TOP REGIÓNU LIPTOV   /   Turistika   /   Turistické trasy   /   Nízke Tatry   /   Na Ďumbier z Liptovského Jána

Na Ďumbier z Liptovského Jána

Liptovský Ján – Jánska dolina – Chata gen. M. R. Štefánika – Ďumbier – Jánska dolina – Liptovský Ján
Oblasť: Nízke Tatry (sever) - západná časť
Náročnosť: náročná celodenná vysokohorská túra s veľkým prevýšením           
Prevýšenie: 1 409 m          
Trvanie: 
11 h       
Východisko a cieľ: Lipt. Ján, zastávka SAD, parkovisko 
Dĺžka trasy je predurčená pre letné obdobie, avšak dlhý úsek v Jánskej doline vedie po pohodlnej asfaltovej ceste, a tak ho možno absolvovať aj po súmraku. Chata gen. M. R. Štefánika poskytuje možnosť núdzového ubytovania a občerstvenia.

Chodník je celoročne sprístupnený.
Základná trasa: Túra sa začína v obci Liptovský Ján (634 m) a prvý úsek má zhodný s trasou "Na vrch Ohnište". Pohodlným výstupom po modrej značke (2626) hore Jánskou dolinou sa dostaneme k horárni Pred Bystrou (889 m). Necháme sa viesť osou hlavnej doliny, ktorá sa v týchto miestach nazýva Štiavnica, a pokračujeme po modrej značke. V dolnej časti doliny ceste vedie po ľavom brehu potoka. Nad kolibou Brenkus sa mení na chodník prechádzajúci cez čistiny a kosodrevinu, ktorý veľkým oblúkom kopíruje tvar hornej časti doliny. V závere ľadovcovej zníženiny medzi hrebeňom Ďumbiera a Králičky vystúpime do strmého svahu pomocou upravených serpentín. Po dlhom výstupe si môžeme oddýchnuť a občerstviť sa v Chate gen. M. R. Štefánika (1 728 m). Ďalej pokračujeme po krátkom úseku hlavnej hrebeňovej trasy, ktorá je označená červenými turistickými značkami (E8, 0801). Šikmo traverzujúcim chodníkom vystúpime na rázcestie v Krúpovom sedle (1 922 m), z ktorého vedie krátke strmé odbočenie na vrchol Ďumbiera (2 043 m). Po vychutnaní jedinečného výhľadu z najvyššieho vrchu Nízkych Tatier sa po rovnakej trase vrátime na rázcestie v Krúpovom sedle. Odtiaľ pokračujeme smerom na sever po žltej značke (8620), ktorá sleduje bočnú rázsochu Krakovej hole. Z klesajúceho chodníka sa núkajú nevšedné pohľady na rozoklané severné svahy Ďumbiera klesajúce do záveru Bystrej a Ludárovej doliny. V tomto smere vyniká najmä nevýrazná vyvýšenina Kráľov stôl (1 775 m). Klesanie je spočiatku strmé, neskôr sa zmierňuje. Malú vyvýšeninu v rázsoche Prašivá (1 667 m) obídeme zľava a opäť strmšie klesneme do hôľnej priehyby Salašky (1 556 m). Do svahu Tanečnice (1 681 m) vedie mierne stúpajúci chodník. Jej vlastnému vrcholu, ktorý je ukrytý v hustej kosodrevine, sa vyhneme zľava. Žlté turistické značky nás povedú až do sedla Javorie (1 487 m), za ktorým sa vypína majestátna Krakova hoľa. V sedle odbočíme doprava na červenú turistickú značku (0861). Pokračujeme najprv strmým lesným chodníkom, neskôr pôjdeme po ceste s tvrdým povrchom, ktorá nás privedie k horárni Pred Bystrou, kde sme začali výstup dolinou Štiavnice. Po trase s modrým turistickým značkovaním (2626) sa vrátime do Liptovského Jána.
Variant: Najrýchlejší ústup z trasy po dosiahnutí vrcholu Ďumbiera je návrat k Chate gen. M. R. Štefánika, odkiaľ možno zostúpiť po zelenej značke k chate Trangoška  (spolu: 10 ¼ h) alebo zísť Širokou dolinou na poľanu Lúčky (spolu: 10 h).


Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš