Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Jaskyne a podzemie Liptova   /   Važecká jaskyňa

Važecká jaskyňa

Nachádza sa vo Važeckom krase na  západnom okraji obce Važec v doline Bieleho Váhu v priestore nazývanom Pod vŕškami.Vytvorená je v strednotriasových vápencoch bývalými ponornými vodami Bieleho Váhu.


Vzdialenosť Liptovský Mikuláš - Važecká jaskyňa - 33 km 

Pozostáva z horizontálne sa tiahnúcich chodieb a siení vytvorených bočnou eróziou riečky Biely Váh, čoho dôkazom sú riečne nánosy žulových štrkov. Vrchné nánosy tvoria vápencové a dolomitické štrky pokryté hlinou. Podzemné priestory zahŕňajú chodby, dómy a siene, ktoré vznikali na miestach tektonických puklín a mnohé majú rútivý charakter. Priestory jaskyne skrášľuje pestrofarebná, sklovito-modrá, modro-biela alebo voskovo žltá sintrová výplň. Zo stropu visia tenké brčká, stalaktity, záclony, na podlahe sú hrubšie stalagmity a podlahové náteky. Nájdeme tu zátišia bohato zdobené sintrovými nátekmi a mladými kvapľami rôznych tvarov a farieb. Podzemné  priestory dekorujú najmä stalaktity, stalagmity a sintrové jazierka. Važecká jaskyňa je zaujímavá čisto bielou farbou stalagmitov a stalaktitov, ich tvar pripomína rozprávkovú krajinu.  Dĺžka jaskyne je 530 m.

Medzi najpozoruhodnejšie patrí 2 m vysoký a 80 cm široký kvapľový stĺp a Biele záclony v Húskovej sieni, Koralové jazierko v Jazierkovej sieni, Galéria a Zbojnícka komora. Jaskyňa je do značnej výšky vyplnená riečnymi usadeninami (Kostnica, Hlinená chodba, Čarovná záhradka), v ktorých sa zachovali kosti jaskynného medveďa (Ursus speleus). Objavil ju študent Ondrej Húska, rodák z Važca v roku 1922. Jaskyňu provizórne sprístupnili v roku 1928. Po rekonštrukcii v roku 1954 je pre verejnosť sprístupnených 235 m. V roku 1968 bola jaskyňa vyhlásená za chránený prírodný výtvor.

Dĺžka prehliadkovej trasy: 325 m
Trvanie prehliadky:  25 minút 


Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš 


Važecká jaskyňa

032 61 Važec
Tel.: +421 44 529 41 71
E-mail: vazecj@ssj.sk
Web: www.ssj.sk
GPS: 49°3'22.24" N 19°58'18.68" E
Otváracie hodiny
Cenník  
Vzdialenosť Liptovský Mikuláš  » Važecká jaskyňa 33 km