Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Ďalšie atraktivity regiónu

Ďalšie atraktivity regiónu

Len 11 km od Liptovského Mikuláša leží mesto Liptovský Hrádok a v ňom rozprávkový kamenný hrad obklopený jazierkom. Vernú kópiu Bojnického zámku, košickej Kaplnky sv. Michala a ďalších známych slovenských stavieb nájdete v Parku Mini Slovensko v blízkej Jánskej doline. Nad vodnou nádržou Liptovská Mara vás do tajomstiev života Keltov vtiahne archeologické múzeum v prírode Havránok. Za skvelými výhľadmi a prírodou vás pohodlne vyvezú lanovky až pod vrchol Chopku v Nízkych Tatrách.


1. Hrad v Liptovskom Hrádku

Pri sútoku riek Váh a Belá dal na začiatku 14. storočia postaviť župan Donč kamenný hrad. Hrad obkolesili vodnou priekopou, ktorá sa v podobe jazierka zachovala dodnes. Hrad často menil majiteľov a svoju najväčšiu obnovu dosiahol za čias šľachtičnej Magdalény Zai (1561-1629), kedy bol k hradu pristavaný aj renesančný kaštieľ. Príďte sa pozrieť, čím učarovalo toto miesto niekdajšej hradnej pani. V roku 2001 objekt Hradu a Kaštieľa v Liptovskom Hrádku kúpila nová majiteľka. Právom ju návštevníci označujú aj "novodobá hradná pani", keďže práve jej zásluhou po štyroch storočiach bol tejto druhej najväčšej kultúrnej pamiatke v Žilinskom kraji opäť vdýchnutý život.
Dnes sa v priestoroch kaštieľa nachádza historický butikový hotel Chateau GrandCastle s Reštauráciou Magdaleny Zai, ktorá ponúka návštevníkom tradične netradičné chute a široko-ďaleko vychýrené gurmánske zážitky. V letnej sezóne sa v areáli gotického hradu konajú pravidelné prehliadky pre verejnosť. V prípade záujmu o návštevu počas mimosezóny, odporúčame informovať sa e-mailom alebo telefonicky.
 
  

Hrad a Kaštieľ Liptovský Hrádok, Ulica Magdaleny Zai 1, 033 01 Lipt. Hrádok
  http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/facebook1.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/instagram.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/youtube.png http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
CenníkPrehliadky hradu: júl-august: 10.00-16.00 (každú hodinu), mimo sezóny: na objednávku - minimálne 10 osôb 
Dĺžka prehliadky 45 minút.

 Zľavy s Liptov region card    Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Hrad Liptovský Hrádok 11,5 km  
 

2. Park Mini Slovensko 

Prejdite sa pomedzi verné kópie známych stavieb Slovenska v lesoparku v Jánskej doline, ktorá patrí k najkrajším v Nízkych Tatrách. Hrad Strečno, Bojnický zámok, Kaplnka sv. Michala, zrubový dom z Čičmian a ďalších 16 dokonalo prepracovaných historických modelov. Pozornosť návštevníkov púta aj záhradná železnica so štyrmi traťami a viacerými vlakmi. 

  

   MINI SLOVENSKO - ASKP, 032 03 Liptovský Ján 
   Tel: +421 945 452 481
       
   Otváracie hodiny a cenník 

 Zľavy s Liptov region card  Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Mini Slovensko 10 km


3. Archeoskanzen Havránok 

Nad hladinou Liptovskej Mary sa vypína vrch Úložisko, kam pred viac ako 2000 rokmi prišli tajomní Kelti a do Liptova priniesli nové poznatky – spracovávanie rudy, použitie železného náradia a nástrojov, hrnčiarskeho kruhu, dokonca tu razili vlastné strieborné a medené mince. O spôsobe ich života vám napovedia zrekonštruované obydlia, svätyňa s obetiskom, obetné jamy. Spomienkou na stredovek na Havránku je drevený hrádok.

  

 Archeoskanzen Havránok
 Tel.: +421 905 790 218
    
 Otváracie hodiny    Cenník 


 Zľavy s Liptov region card   Vzdialenosť Liptovský Mikuláš » Havránok 18 km


4. Lanovky na Chopok 

Vyvezte sa za úžasnými výhľadmi na druhý najvyšší vrchol Nízkych Tatier - Chopok (2024 m n.m.). Najskôr z lokality Biela Púť štvorsedačkou, potom šikmým výťahom Twinliner do stanice Priehyba. Odtiaľ sa až pod samý vrchol dostanete 24-miestnou lanovkou Funitel, ktorá patrí technologicky k najmodernejším na svete.

INFOCENTRÁ V STREDISKU LOKALITA    PREVÁDZKOVÁ DOBA      
INFOCENTRUM SEVER    Biela Púť Po - Pi:    8.00 - 14.00, So - Ne: 8.00 - 15.30
INFOCENTRUM JUH Krupová So - Ne:  8.00 - 15.30
 
Prevádzka lanoviek podlieha poveternostným podmienkam!

JASNÁ LIVE     PREVÁDZKOVÁ DOBA LANOVIEK     AKTUÁLNY CENNÍK LANOVIEK  
 
  
 
Informačné centrum Jasná, Demänovská Dolina - Biela Púť, 031 01 Liptovský Mikuláš
Tel.+421 907 886 644
    http://www.mikulas.sk/filesII/informacne_centrum/ikony/mapa.png
GOPASS infolinka, denne 8.00 - 18.00, Tel: +421 850 122 155  Medzinárodný tel.: +421 220 510 448