Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Cykloturistika   /   Cyklotrasy   /   Z Liptovského Mikuláša okolo Liptovskej Mary a späť

Z Liptovského Mikuláša okolo Liptovskej Mary a späť

Trasa: Liptovský Mikuláš - križovatka pri Liptovskej Sielnici - Bešeňová - križovatka pri Partizánskej Ľupči a späť

Celková dĺžka: 39 km
Povrch: asfalt
Stručný popis: Trasa vedie okolo vodnej nádrže Liptovská Mara. Je tu aj možnosť skrátenia alternatívnou trasou cez Vlachy.

Podrobný popis: trasa začína v Liptovskom Mikuláši a pokračujeme smerom na Liptovský Trnovec, prejdeme cez železničnú trať a cez mestskú časť Lipt.Ondrašová. Po 5,5 km prídeme na križovatku do autokempingu Lipt.Trnovec - hlavné stredisko vodnej rekreácie na brehoch Lipt.Mary. Prekonáme mierne stúpanie a po 4 km od Lipt.Trnovca prídeme na križovatku pri Lipt.Sielnici. Pokračujeme po brehu vodnej nádrže ďalších 5 km na križovatku pri obci Bobrovník. Odbočka vľavo vedie do obce Liptovská Anna, odbočkou vľavo si okruh možno skrátiť cez Bobrovník cestou k priehradnej hrádzi.
Cesta vedie do obce Vlašky, cez kanál Váhu, obec Vlachy, kde prejdeme popod diaľnicu a železničnú trať, až do obce Krmeš a na križovatku s cestou č. 18 pri obci Ľubela. Dĺžka skratky je 10 km, pričom skrátenie predstavuje 3,5 km.
Pôvodná trasa pokračuje za križovatkou pri Bobrovníku dlhším stúpaním do sedla. Zjazdom zídeme popri travertínových kopách do Bešeňovej. Hlavný smer prechádza cez Váh, ďalej ponad diaľnicu do Liptovského Mikuláša až na križovatku s cestou č. 18. Pokračujeme doľava smerom na Liptovský Mikuláš, po 2.5 km minieme odbočku vpravo do Partizánskej Ľupče a pokračujeme po ceste č. 18. Na ďalšom asi 12 km dlhom úseku cesta stúpa a klesá, jednotlivé stúpania sú však zväčša pozvoľné. Postupne prejdeme okrajmi obcí Malatíny, Ľubeľa, Gôtovany, Svätý Kríž - tu môžeme absolvovať prehliadku artikulárneho kostola a neskôr pokračujeme do obce Galovany, za ktorou nás čaká posledné mierne stúpanie po ktorom nasleduje asi 5 km klesanie popod diaľnicu a cez miestnu časť Palúdzka do Liptovského Mikuláša.

Počas trasy môžete navštíviť:
Tatralandia Liptovský Mikuláš (4 km)
Liptovská Mara - vyhliadková plavba loďou (7 km)
Vodný park Bešeňová (17 km)
Archeologické múzeum Havránok (18 km)


Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš