Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Návštevník   /   Región   /   REGIÓN LIPTOV   /   Cykloturistika   /   Cyklotrasy   /   Z Liptovského Mikuláša k vodnému dielu Čierny Váh a späť

Z Liptovského Mikuláša k vodnému dielu Čierny Váh a späť

Trasa: Liptovský Mikuláš - Okoličné - Liptovský Hrádok - Kráľova Lehota - Čierny Váh a späť
Celková dĺžka: 58 km
Povrch: asfalt
Stručný popis: Z hľadiska prírodného prostredia, veľmi hodnotná trasa, prechádza územiami národných parkov TANAP a NAPANT.

Podrobný popis:
1. variant (dolná nádrž): 
trasa začína v Liptovskom Mikuláši, pokračujeme smerom na Liptovský Hrádok, cez Okoličné. Za nadjazdom v Liptovskom Hrádku odbočíme vpravo smerom na Poprad. Po 5 km bude nasledovať križovatka vpravo (smer Banská Bystrica) a po 300 m na križovatke odbočíme vľavo smerom na Kráľovú Lehotu. Po ďalších 5 km v osade Svarín odbočíme vpravo smerom na Čierny Váh, odkiaľ budeme pokračovať do cieľa ďalších 7,5 km. Na začiatku dolnej vodnej nádrže Čierny Váh uvidíme  elektráreň a popri nej prejdeme až na koniec vodnej nádrže. Na križovatke v pravo (na konci nádrže) po 100 m nasleduje zákaz vjazdu a končí sa dopravné značenie! Do Liptovského Mikuláša sa vraciame rovnakou cestou.
2. variant (horná nádrž): v osade Svarín odbočíme vľavo na hornú nádrž vodného diela Čierny Váh (980 m.n.m.), ktorá je najvyššie položenou vodnou nádržou na Slovensku. Dĺžka trasy jedným smerom je cca 7,5 km a výškový rozdiel cca 470 m. Odmenou za namáhavé stúpanie je podmanivý pohľad na okolité dediny a panorámu Nízkych, Západných a Vysokých Tatier a Chočských vrchov.

Počas trasy môžete navštíviť:
Lesnícky cintorín na Čiernom Váhu (dolná nádrž)

Spracované: INFORMAČNÉ CENTRUM mesta Liptovský Mikuláš